E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Preeklampsia sõeluuring 11.-14. rasedusnädalal

 

Varajase preeklampsia riskirühma kuuluvate naiste avastamine esimesel trimestril OSCAR- testi käigus on väga oluline, sest õigeaegse väikeseannulise aspiriinravi alustamisega on võimalik soodustada areneva platsenta veresoonte kasvu, parandades sellega platsentasse kinnitumist ja vähendades varajase preeklampsia tekke võimalust.

 

I trimestril on OSCAR- testiga võimalik 76,7% täpsusega tuvastada riskirühma naised, kellel võib areneda varajane preeklampsia enne 37. nädalat ning 43,1% täpsusega naised, kellel tekib preeklampsia pärast 37. nädalat.  Kaksikraseduste puhul on võimalik ära tunda kõik naised, kellel võib areneda varajane preeklampsia enne 37 . nädalat. Kaksikraseduse puhul on võimalik tuvastada kõik naised, kellel võib areneda varajane preeklampsia enne 37. nädalat. Kaksikute korral on testi puuduseks asjaolu, et esineb 75% valepositiivseid tulemusi.

 

 

Uuringud on näidanud, et väikestes annustes aspiriin enne 16. rasedusnädalat soodustab areneva platsenta verevarustust ja vähendab 62% juhtudel varajase preeklampsiat, mille tõttu on vajalik enneaegne sünnitus enne 37. rasedusnädalat, ning 30% juhtudel platsenta enneaegset irdumist.  Seetõttu on soovitatud kõrgenenud riskiga rasedatel kuni 36. rasedusnädalani tarvitada 150 milligrammi aspiriini ükskord  päevas sissevõetuna õhtuti.

 

 

Aspiriin toimib ainult siis, kui seda võtta. Kui kõrge riskiga rühma kuuluv naine kasutab aspiriini regulaarselt igal õhtul 150 mg, siis on võimalik 74% juhtudel ära hoida enneaegset preeklampsiat, mis tekib enne 37. rasedusnädalat.

 

Aspiriiniprofülaktika ei aita preeklampsiat ära hoida naiste puhul, kes põevad kroonilist kõrgvererõhutõbe. Kui riskirühma naine, kes ei põe kroonilist kõrgvererõhutõbe, tarvitab aspiriini regulaarselt, siis on võimalik 95% juhtudel ära hoida enneaegne preeklampsia, mis tekib enne 37. rasedusnädalat.

 

 

  • Kõrge riskiga rühm. Sellesse rühma kuulub 10% uuringul osalenud naistest ja nendest 75%-l areneb preeklampsia enne 37. rasedusnädalat. Nendele naistele soovitatakse alustada aspiriiniprofülaktikat ja preeklampsia riski ümberhindamist raseduse 20. nädalal.

 

  • Madal riskiga rühm. Sellesse riskirühma kuulub 90% uuringul osalenud naistest ja need naised saavad kindlustunde, et preeklampsia teke enne 37. rasedusnädalat on nendel väga väikese tõenäosusega. Neile soovitakse riski ümberhindamist raseduse 20. nädalal, kuna siis on varajase preeklampsia avastamine täpsem.

 

Loe lisaks:

 

 

 

Sulge

Loading ...