E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Medikamentoosne raseduse katkestamine

 

Medikamentoosne raseduse katkestamine on mõeldud kõigile naistele, kuid eeskätt neile, kellel Loote Ultrahelikeskuses teostatud ultraheliuuringul selgub, et rasedus on peetunud või arenev embrüo on eluks sobimatu arengurikkega.

 

Raseduse katkestamine naise omal soovil on raske otsus, millel on nii emotsionaalsed kui ka psühholoogilised tagajärjed. Kui kaalute rasedust katkestada, siis veenduge, et saate aru, mida see endast kujutab, mis on võimalikud kõrvaltoimed, tüsistused ja alternatiivid.

 


 

 


 

Mis on raseduse medikamentoosne katkestamine?

 

Medikmentoosne raseduse katkestamine on embrüo eemaldamine emakaõõnest, mitte kirurgiliselt vaid ravimite manustamisega. Loote Ultrahelikeskuses kasutatakse raseduse medikamentoosseks katkestamiseks ravimite mifepristoon ja misopristool kombinatsiooni. Antud ravimite kombineerimine on ohutum kui narkoosis teostatav kirurgiline raseduse katkestamine.

 

Mis raseduse suuruses on võimalik rasedust katkestada ravimite abil?

 

Medikamentoosset raseduse katkestamist naise omal soovil saab teostada, kui see on kestnud vähem kui 9 rasedusnädalat  (kuni 8 nädalat ja 6 päeva kaasa arvatud).

 

Kui effektiivne on raseduse katkestamine ravimite abil?

 

Medikamentoosse raseduse katkestamise effektiivsus on 95%.  Seega iga 20 medikamentssone raseduse katkestamine lõppeb haiglas kirurgilise emakaõõne puhastusega. 

 

Kus toimub raseduse katkemine?

 

Ravimite manustamine toimub Loote Ultrahelikeskuses, kuid raseduse katkemine toimub patsiendi kodus.

 

Kes saavad raseduse medikamentoossest katkestamist eriti kasu?
 

 • kes soovivad tulevikus veel rasestuda;
 • kes soovivad rasedust katkestada omas kodus;
 • kes ei soovi kirurgilist raseduse katkestamist üldnarkoosis;
 • kes soovivad rasedust katkestada raseduse väikeses  suuruses;
 • kes soovivad raseduse katkestamisel anonüümsust;
 • kes vajavad raseduse katkemisel oma pere tuge;
 • kellel on emaka müoom või emaka väärareng;
 • kes on tugevalt ülekaaluline;
 • kellel on olnud eelnevad emakakaela operatsioonid.

 

Kellele medikamentoosne raseduse katkestamine ei sobi?

 

 • kelle rasedus on suurem kui 9 nädalat
 • kelel esineb allergia misoprostooli või mifepristooni suhtes;
 • kellel on emakavälise raseduse kahtlus;
 • kellel on emakasisene vahend;
 • kellel on kaasasündinud porfüüria;
 • kellel on äge või krooniline neerupealise puudulikkus;
 • kes tarvitab pikaajaliselt hormoonravi kortikosteroididega;
 • kellel on olulised hüübimishäired ( nt. von Willebrandi haigus);
 • kellel on dekompenseeritud  kõrgvererõhutõbi või südame pärgarteritõbi;
 • kellel on sage krambisündroom;
 • kellel on raskekujuline aneemia (hemoglobiin alla 100 g/l);
 • kellel puudub võimalus tulla raseduse katkestamise järgsesse kontrolli.

 

Toimingud enne raseduse katkestamist.

 

Enne raseduse katkestamist naistearst teostab ultraheliuuringu, et veenduda raseduse suuruses, eluvõimelisuses ning kas rasedus paikneb emaka õõnes. Naistearst võtab Teie emakakaelast infektsioonianalüüsid ning tsütoloogia analüüsi. Ämmaemand/õde võtab Teilt vereanalüüsi ja tutvustab ning sellejärgselt annab Teile allkirjastada "Raseduse medikamentoosse katkestamise nõustamisakti". 

 

Raseduse katkestamist planeerivat naistearsti tuleb informeerida:

 

 • oma tervislikust seisundist;
 • kõigist põetud ja käesolevatest haigustest;
 • tarvitatavatest ravimitest;
 • ülitundlikkusest ravimite suhtes.

 

Raseduse katkestamiseks on vajalikud järgmised analüüsid:

 

 • veeniverest: hemoglobiin, reesusfaktor ja veregrupp koos erütrotsüütide vastaste antikehadega, HIV ja süüfilis;
 • emakakaelalt: klamüüdia, gonorrhöa ja emakakaela tsütoloogia.

 

Kuidas toimub raseduse medikamentoosne katkestamine?

 

 • Esimene naistearsti vastuvõtt

  Esimesel arstivisiidil antakse Teile võimalus suukaudselt sisse võtta 1 Mifegyne’i tablett  (200 mg mifepristool).

   

  Tableti võtmine ei sõltu söögikorrast. Tableti võtmise järgselt võib esineda vähest kõhuvalu või veritsust, kuid võimalik, et ei esine mingeid häirivaid nähte. Tavaliselt saab edasi tegeleda oma igapäevatoimingutega ning minna tagasi tööle.

 • Teine naistearsti vastuvõtt

  Teisel arstivisiidil paneb naistearst Teie loal tuppe 2 Cytoteci tabletti ning annab Teile sissevõtmiseks 2 Cytoteci tabletti (800 µg misoprostooli). Naistearst paneb Teie pärasoolde kõhuvalu profülaktikaks 1 Diclofenaci pärasooleküünla  ning annab Teile koju kaasa 2 Cytoteci tabletti (400 µg misoprostooli) ja 1 Cerucali tableti  (10 mg  metoklopramiidi).

   

  Pärast Cytoteci manustamist katkeb rasedus enamikul naistest 4–6 tunni, 90% naistest 24 tunni vältel. Juhul kui kodus 4 tunni möödudes pärast arstivisiiti ei toimu tupekaudset veritsust, siis võtke keele alla täiendavalt 2 Cytoteci tabletti. Tavaliselt täiendaval Cytoteci manustamisel rasedus katkeb. Kui seda ei peaks juhtuma, tulete järgmisel päeval kokkulepitud ajal naistearsti vastuvõtule.

   

  Soovitav on selleks päevaks mitte planeerida koduväliseid tegevusi, kuna veritsus ja valu võivad tekitada ebamugavust ning tingida vajaduse püsida tualettruumi läheduses.

   

  Medikamentoosset raseduse katkestamist võib võrrelda raseduse iseenesliku katkestamise protsessiga, mille käigus tekivad valulikud emaka kokkutõmbed ja vereeritus tupe kaudu. Kramplike alakõhuvalude esinemine võib olla normaalne paari tunni kuni paari päeva vältel. Medikamentoosse abordi ajal ja pärast tekkivate valude korral võib kasutada  käsimüügis olevat suukaudset ibubrofeeni 400–800 mg. Kui viimane ei aita, võib raviskeemile lisada 2 tabletti paratsetamooli (kokku 1g). Valuvaigisteid mitte võtta sagedamini kui 3–4 korda päevas. 

   

  Pärast aborti esinev vereeritus on tavalise menstruatsiooniga võrreldes vererohkem ja kestab pikemat aega, kuid ei mõjuta enamasti vere hemoglobiinitaset. Vereeritus on seda suurem, mida kauem on rasedus kestnud. Vereeritus on kõige intensiivsem 3–6 tundi pärast misoprostooli manustamist. Pärast raseduse katkestamist kestab vereeritus (mis ei ole menstruatsioon) tupest vähenevas hulgas keskmiselt 2 nädalat, kuid üksikutel juhtudel kuni 45 päeva.

   

  Pärast misoprostooli manustamist võib 1–2 tunni jooksul tekkida palavik ja külmavärinad. Umbes igal teisel tekib iiveldus ja igal kolmandal oksendamine. Tugeva iivelduse puhul võite sisse võtta Teile naistearsti poolt kaasa antud 1 Cerucali tableti.

   

  Pärast misoprostooli manustamist esineb igal neljandal naisel kerge ja iseeneslikult mööduv kõhulahtisus, mis reeglina ravi ei vaja. Esineda võib mööduvat peavalu, minestustunnet ja uimasust.

 • Kolmas naistearsti vastuvõtt

  Kolmandal arstivisiidil kontrollib günekoloog tupekaudse ultraheliuuringuga, kas abort on täielikult toimunud.

   

  Raseduse katkestamisel enne 9. rasedusnädalat ei teki reesusnegatiivsetel naistel reesusvastaseid antikehi, mis järgnevate raseduste jooksul võiksid areneval lootel reesuskonflikti põhjustada. Seepärast pole anti-D immunoprofülaktikat Rhesonativiga vaja teostada.

   

  Raseduse katkestamise ja sellele järgneva päeva eest on Teil õigus saada töövõimetusleht.

 

Raseduse medikamentoosse katkestamise võimalikud tüsistused ja erakorralise haiglasse pöördumise näidustused.

 

Raseduse katkestamine omas kodus on üldiselt ohutu protseduur. Arvestada tuleb aga järgmiste võimalike tüsistustega:

 

 • Verejooks

   Esinemissagedus < 1: 1000. Vereklompide eritumine, kahe suure hügieenisideme täismärgumine kahe järjestikuse tunni vältel, minestamine ja tugev nõrkustunne viitavad suurenenud verekaotusele, mis vajab erakorralist abi.

   

  Kui vereeritus tupest on kestnud kauem kui 45 päeva pärast medikamentoosset aborti või vereeritus jätkub pärast järgmist menstruatsiooni, siis on vajalik pöörduda erakorraliselt tervishoiuasutusse.

   

 • Raseduse jätkumine

  Esinemissagedus < 1: 100. Raseduse jätkumise tõenäosus suureneb kauem kui 9 rasedusnädalat kestnud raseduse korral. Raseduse jätkumise kinnitab naistearst kolmanda visiidi ajal ning sel juhul tuleb abordiprotseduuri korrata: selleks manustatakse korduvalt misoprostooli või suunatakse patsient haiglasse kirurgiliseks raseduse katkestamiseks.

 • Mittetäielik raseduse katkemine

  Esinemissagedus 1: 20. Mittetäieliku raseduse katkemise avastab naistearst kolmanda arstivisiidi ajal. Mittetäieliku raseduse katkemise korral, kui puuduvad rohke vereerituse ja põletikutunnused, võib rakendada jälgimistaktikat. Paljudel juhtudel tühjeneb emakaõõs iseeneslikult. Soovituslik kontrolliaeg on pärast menstruatsiooni. Mittetäieliku abordi tõttu võib olla vajalik kirurgiline sekkumine või korduv misoprostooli manustamine.

 • Vaagnaorganite põletik

  Esinemissagedus < 1:100. Põletikule võivad viidata palavik, alakõhuvalu, külmavärinad ja/või mädane eritis tupest. Kui pärast misoprostooli manustamist kestab palavik üle 4 tunni või palavik tekib järgmistel päevadel pärast misoprostooli manustamist, võib see olla põletiku tunnuseks. Kramplike valude esinemine võib olla normaalne paari tunni kuni kahe päeva vältel. Valud koos tugevama veritsuse ja/või palavikuga vajavad täpsustavaid uuringuid.

 

Eespool loetletud tüsistuste tekkel on vajalik pöörduda tööpäevadel kella 9.00–17.00 Loote Ultrahelikeskusesse, helistades eelnevalt meie administraatorile telefonil: 521 0046. Töövälisel ajal soovitame pöörduda Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku või Lääne-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku erakorralisse patsientide vastuvõttu.

 

Mis toimub pärast raseduse medikamentoosset katkestamist?

 

Järgmine  menstruatsioon peaks algama 4-6 nädalat pärast raseduse katkestamist ning kui seda pole toimunud või kui Teil tekivad muud raseduse katkestamisega seonduvad kaebused (alakõhuvalu, veritsus üle 6 nädala, ebameeldiva lõhnaga tupevoolus), siis on vajalik tulla korduvale naistearsti visiidile.

 

Kahe nädala vältel pärast aborti pole soovitatav seksuaalelu ilma kondoomita, tupetampoonide kasutamine, vannis ja saunas käimine ning ujumine.

 

Raseduse katkestamise järgset vaimse tervise häirete esinemise tõenäosus ei ole suurem kui soovimatu rasedusega jätkamise korral. Kui aga varasemalt on esinenud Teil vaimse tervise häireid, siis võivad need aga pärast soovimatu raseduse katkestamist süveneda. Sellisel juhul soovitame pöörduda Confido Tervisekeskuse raseduskriisi nõustaja Kristi Kuura poole.

 

Raseduse katkestamise järgselt on mõistlik tulla naistearsti vastuvõtule pärast järgmise menstruatsiooni teket. 

 

Soovimatust rasedusest hoidumine.

 

Pärast raseduse katkestamist taastub rasestumisvõime kohe, seepärast tuleb uue raseduse vältimiseks alustada efektiivse rasestumisvastase meetodi kasutamist kohe pärast aborti.

 

Antibeebi pille võib hakata kasutama samal päeval, kui manustatakse tupekaudselt Cytoteci tabletid, kuid need on efektiivsed ka siis, kui kasutamist alustada nelja raseduse katkestamise järgse päeva jooksul.

 

Nuvaringi ja Evra plaastri kasutamist tuleb alustada hiljemalt Cytoteci tablettide tuppe asetamise päeval.

 

Emakasisest rasestumisvastast vahendit või Nexplanoni on võimalik lasta Loote Ultrahelikeskuses paigalda III arstivisiidi ajal, kui naistearst on ultraheliuuringul veendunud, et emakaõõnes enam rasedust ei ole.

 

Missugused on alternatiivsed võimalused raseduse katkestamiseks?

 

Lisaks raseduse katkestamisele ravimitega on võimalik rasedust katkestada ka kirurgiliselt *.

 

 • Kirurgilise- ja medikamentoosse raseduse katkestamise erienvused

  Kirurgiline raseduse katkestamine Medikamentoosne raseduse katkestamine
  • toimub meditsiiniasutuses päevakirurgia osakonnas. Rasedust saab katkestada naise omal soovil kuni 12 rasedusnädalani (11 nädalat ja 6 päeva);
  • kuni 9. nädalase raseduse puhul ( 8 nädalat ja 6 päeva) saab rasedust katkestada osaliselt patsiendi kodus;
  • vajalik kirurgiline emakakaela laiendamine ja emakaõõne puhastamine kas küretiga või vaakumotsikuga;
  • ei vaja kirurgilist sekkumist;
  • vajalik üldnarkoos;
  • üldnarkoos ei ole vajalik;
  • vähem autonoomsust ja privaatsust;
  • patsient kontrollib oma keha, rohkem privaatsust ja iseseisvust. Raseduse katkemine toimub nagu raseduse iseenesliku katkemise korral;
  • kiire, raseduse katkestamine ühemomentne;
  • aeganõudvam, raseduse katkemine kestab kauem;
  • raseduse katkemist on võimalik kohe hinnata;
  • võib vajada rohkem visiite, et hinnata raseduse katkemise toimumist;
  • patseint on abordi käigus üldnarkoosis, võib kogeda vahetult abordijärgselt alakõhuvalu ja veritsust tupest. Harva on võimalik protseduurijärgsed tüsistused nagu emaka läbitorkamine küreti või vaakumotsikuga;
  • patsient pole üldnarkoosis ja kogeb raseduse katkemise käigus alakõhuvalu ja veritsust tupest (harva iiveldust, kõhulahtisust, kehatemperatuuri tõusu, külmavärinaid), võib seetõttu vajada sümtomaatilist ravi;
  • järelveritsus on vähene ja lühike;
  • järelveritsus toimub 10-14 päeva, harva kuni 45 päeva;
  • umbes 1:50 juhul vajalik kirurgilist raseduse katkestamist korrata mittetäieliku raseduse katkemise tõttu;
  • umbes 1:20 on vajalik kirurgiline raseduse katkestamine pikenenud või rohkenenud järelveritsuse või mittetäieliku raseduse katkemise tõttu;
  • Kellele medikamentoosne raseduse katkestamine ei sobi. Vaata üleval pool.
  • Kes saavad raseduse medikamentoossest katkestamisest eriti kasu. Vaata üleval pool.

   

 

* Loote Ultrahelikeskuses ei saa rasedust kirurgiliselt  katkestada.

 

 

Soovikorral saate ennast registreerida raseduse medikamentoosseks katkestamiseks

Sulge

Loading ...