E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Raseduse jälgimine

Raseduse tuvastamine

Naistearst täpsustab raseduse suuruse ja sünnitustähtaja tupekaudse ultrahelianduri abil. Hinnatakse ka loote eluvõimelisust ja kaksikraseduse olemasolu. Määratakse kõik esmased analüüsid, mis on vajalikud rasedusega arvelevõtmiseks – vereanalüüs, analüüsid suguteedest, uriiniproov. Loote Ultrahelikeskuses saab analüüse anda iga argipäeva hommikul kell 8.00-11.30. Parema teenindamise huvides on vaja vereanalüüsi andmiseks ennast eelnevalt registreerida.

 

Rasedusega arvelevõtmine

Arvele on end mõistlik võtta 10.-11. rasedusnädala täitumisel. Igal külastusel naistearsti juures tehakse uriinianalüüs, mõõdetakse vererõhku ning kehakaalu.  Alates 20. rasedusnädalast mõõdetakse ka emaka fundust ja kontrollitakse loote südametööd hindamaks loote  heaoluseisundit ja kasvu. Rasedusega arvelevõtmisel teostatakse rasedusaegsest suhkurhaigusest ohustatud kõrge riskigrupiga rasedatele glükoosi koormustest gestatsioonidiabeedi varajaseks avastamiseks.

 

Raseduse 11. - 14. nädal

11.-14. rasedusnädalalal  pakutakse OSCAR testi kombineerituna Panorma testiga, mille käigus hinnatakse loote kromosomaalsete haiguste ja raseda preeklampsia riski ning kontrollitakse loote arengut, et avastada võimalikke arengurikkeid, mis antud raseduse suuruses on hinnatavad. Kaksikraseduse korral hinnatakse platsentade arvu ja kaksikute vahelise transfusioonisündroomi riski olemasolu. Suurenenud loote kromosomaalse riski korral suunatakse rase Tallinna Geneetikakeskusesse geneetiku konsultatisoonile täiendavate invasiivsete uuringute näidustuste hindamiseks. 

 

Raseduse 15. - 17. nädal

Kui lootel avastati OSCAR testis neuraaltorupatoloogia- või südamehaiguste risk, tehakse ultraheliuuring patoloogia välistamiseks. Monokoriaalsete kaksikute korral tehakse ultraheliuuring hindamaks kaksikute vahelise transfusioonisündroomi olemasolu. 

 

Raseduse 20. - 21. nädal

20.-21. rasedusnädalal tehakse teise trimestri ultraheliskriining, mille käigus uuritakse põhjalikult loote organsüsteemide arengut. Eriliselt pööratakse tähelepanu loote aju- ja südamestruktuuride hindamisele. Rasedad, kellel OSCAR testis oli suurenenud risk preeklampsiaks, teostatakse preeklampsia riski ümberhindamine profülaktilise ravi effektiivsuse hindamiseks ja raseduse juhtimise plaani koostamiseks. Riskirasedad, kellel oli OSCAR testis suurenenud risk enneaegseks sünnituseks, teostatakse tupekaudne ultraheliuuring emakakaela pikkuse hindamiseks ja enneaegse sünnituse riski ja profülaktilise ravi vajaduse hindamiseks. Riskirasedad, kellel on suureneud risk loote kaasasündinud südameriketeks, teostatakse loote südame detailseks hindamiseks loote südame ehhokardiograafia.

 

Raseduse 24. - 28. nädal

24.-28. rasedusnädalal tehakse vereanalüüs koos veresuhkru määramisega. Vajaduse korral tehakse veresuhkru koormustest, et välistada rasedusaegse suhkruhaiguse esinemine. Reesusnegatiivsetel naistel korratakse reesusantikehade määramist. 26.-32. rasedusnädalal on parim aeg tulla 3D/4D ultraheliuuringule, sest lapse miimilised lihased on juba välja arenenud, ta avab silmi ja näitab oma nägu.

 

Raseduse 28. - 34. nädal

28.–34. rasedusnädalal tehakse raseduse II poole vereanalüüsid. Reesusnegatiivsetel naistel, kes pole teinud reesusprofülaktikat, määratakse reesusantikehad.  Ajavahemikus 30.-36. rasedusnädalani (30-70 päeva enne oodatavat sünnitust) on ravikindlustatud rasedal õigus jääda rasedus- ja sünnituspuhkusele. Sellised kaebused, nagu peavalu, ülakõhuvalu või nägemishäired, võivad olla sümptomiteks, mis kaasnevad märgatava vererõhu tõusuga. Selliste kaebuste korral  tuleb pöörduda kohe naistearsti või haigla valvearsti poole.

 

Rasedused 35.- 36. nädal

36. rasedusnädalal tehakse III trimestri ultraheliuuring eesmärgiga hinnata loote asendit ja  heaoluseisundit. Tupest võetakse analüüs streptokokkide kandluse ja vajadusel muude põletike avastamiseks, kui neid esines raseduse algul. Samuti tehakse vereanalüüs hemoglobiini määramiseks, mis võib selles raseduse perioodis hakata langema. Tekkinud rasedusepuhune aneemia vajab ravi. Vajadusel teostatakse loote doppleruuring  loote heaoluseisundi täpsemaks hindamiseks. Enneaegse sünnituse ohu korral teostatakse ka loote kopsude sünniküpsuse küpsuse hindamine quantusFLM programmi abil deksametasoonravi alustamise näidustuste hindamiseks. 36. rasedusnädalal pakutakse rasedatele hilise preeklampsia riski hindamist sünnitusjuhtimise plaani koostamiseks.

 

Raseduse 37. - 41. nädal

37.-40. rasedusnädalal tehakse vereanalüüs kehvveresuse  avastamiseks. Hinnatakse sünnituseks valmidust. Kui naine ei ole 41. rasedusnädalaks sünnitanud, mõõdetakse emakakaela pikkus tupekaudse ultraheliuuringu abil ja hinnatakse iseenesliku sünnituse võimalikkust. Kui rase pole sünnitanud 42. rasedusnädalaks, suunatakse ta sünnitusmajja emakakaela ettevalmistamiseks ja sünnituse esilekutsumiseks.

 

Kui esineb kõrvalekaldeid normaalsest raseduse kulust: rasedusaegsed analüüsid pole korras, on tegemist riskirasedusega või rase põeb mõnda sisehaigust, siis sõltub raseduse jälgimise intervall ja uuringute plaan konkreetsest haigusjuhust.

 

Koostöös oma eriala parimate spetsialistidega, suunatakse vajadusel rase edasisteks uuringuteks ja raviks haiglasse.