E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Preeklampsia sõeluuring 19.-22. rasedusnädalal

 

II trimestri preeklampsia skriiningul on võimalik ümber hinnata  I trimestri skriiningul saadud preeklampsia risk ja selle kaudu hinnata profülaktilise aspiriinravi efektiivsust. II trimestril loote anatoomilise skriiningu ajal on võimalik 85% täpsusega tuvastada riskirühma naised, kellel võib areneda varajane preeklampsia enne 37. nädalat,  ning 45% täpsusega naised, kellel tekib preeklampsia pärast 37. nädalat.

 

 

Varajase preeklampsia riskirühma kuuluvate naiste avastamine teisel trimestril loote anatoomilise skriiningu käigus on väga oluline, kuna intensiivne ema ja loote jälgimine võimaldab  õigeaegselt avastada haigustunnused ja sellega kaasneva loote üsasisese kasvupeetuse. See annab võimaluse alustada õigel ajal kõrgvererõhuvastast ravi ja ajastada sünnituse, ennetades nõnda raskekujulisi tüsistusi.

 

  • Kõrge riskiga rühm. Sellesse riskirühma kuulub 1% uuringul osalenud naistest ja nende seast 95%-l areneb preeklampsia enne 32. rasedusnädalat. Neid naisi jälgib arst regulaarselt, mõõtes arteriaalset vererõhku ja teostades uriinianalüüsi valgu määramiseks. Nendele naistele, kellel 20. rasedusnädalal esines loote kasvupeetus või kellel kujunes välja kõrge vererõhk, tehakse regulaarsete ajavahemike järel ultraheliuuring loote kasvu ja heaoluseisundi hindamiseks.

 

  • Keskmise riskiga rühm. Sellesse riskirühma kuulub koos kõrge riskirühmaga naistest alla 20% uuringus osalenutest ja nende seas on üle 90% naisi, kellel areneb preeklampsia 32. ja 36. rasedusnädala vahel. Neile soovitakse riski ümberhindamist raseduse 32. nädalal.

 

  • Madala riskiga rühm. Sellesse riskirühma kuulub 80% uuringul osalenud naistest ja need naised saavad kindlustunde, et nendel on preeklampsia teke enne 36. rasedusnädalat väga väikese tõenäosusega. Neile soovitakse riski ümberhindamist raseduse 36. nädalal, sest siis on võimalik täpsemalt hinnata hilist preeklampsiat, mis tekib pärast 37. rasedusnädalat.

 

Loe lisaks: