E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Enneaegse sünnituse sõeluuring

Üks olulisemaid rasedusaegseid komplikatsioone on sünnitus enne 32. rasedusnädalat. Enamus lapsi kes sünnivad enne 24. rasedusnädalat surevad ja enamus, kes sünnivad peale 32. rasedusnädalat jäävad ellu.

 

Üheks enneaegsuse põhjuseks on rasedal esinev emakakaela puudulikkus, mille tagajärjel emakakael avaneb, lootevesi puhkeb ja käivitub enneaegne sünnitus. Tegemist on emakakkaela koostise – kollageeni ja elastiini omavahelise suhte häirega, mille tagajärjel emakakael ei suuda pakkuda tugifunktsiooni ja ta hakkab avanema loote kasvamisel kõhusisese rõhu suurenemisel.

 

Enneaegse sünnituse riski hindamiseks on vajalik mõõta tupe kaudu emakakaela pikkust. MIda lühem on naise emakakael, seda suurem on võimalus enneagseks sünnituseks.

 

Emakakaela pikkuse mõõtmine

 

Emakakaela pikkuse mõõtmist on võimalik teostada:

 

 

  • Enneaegse sünnituse sõeluuring OSCAR testi lisana

    Naisi, kes on sünnitanud eelnevalt enneaegse lapse, on aastaid aidatud tugiõmbluse panekuga emakakaelale raseduse esimese trimestri lõpus 14.-15. rasedusnädalal. Alternatiivina on võimalus OSCAR testi ajal leitud lühikese emakakaela puhul emakakaela pikkuse hindamine 2 nädalase dünaamikaga kuni 24 rasedusnädalani. Emakakaela lühenemisel alla 25 mm, soovitatud profülaktiline emakakaela õmblus. Mõlema meetodi korral väheneb sünnituste arv enne 34. rasedusnädalat 25% aga teise meetodi korral me vähendame tarbetute emakakaela õmbluste panemise vajadust 50%.

  • Enneaegse sünnituse sõeluuring loote arengurikete ultraheliuuringu lisana

    20.- 21 nädalal loote väärarengute skriiningu raames on võimalik võttes arvesse ema anamneesi ja mõõtes tupekaudselt emakakaela pikkust  FMF ( Fetal Medicine Foundation ) riskikalkulatsiooniprogrammiga hinnata uuesti enneaegse sünnituse riski. Suurenenud enneaegse sünnituse riski korral on üheks võimaluseks tupekaudne progesteroonravi kuni 34. rasedusnädalani. Emakakaela pikkuse dünaamiline jälgimine 2. nädalase intervalliga. Tupekaudse progrsteroonravi kasutamisel väheneb sünnituste arv enne 34. rasedusnädalat 45%.

Sulge

Loading ...