E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Preeklampsia skriining

.  

Mis on preeklampsia?

 

Preeklampsia on raseduse ajal tekkiv mitmeid elundsüsteeme haarav potentsiaalselt eluohtlik haigus, mida iseloomustab ema kõrgenenud arteriaalne vererõhk ja valgu ilmumine uriini või viimase puudumisel teiste elundsüsteemide talitlushäire. See võib mõjutada nii Sind kui ka Sinu veel sündimata last. Kui preeklampsia risk on ette teada, saab seda ära hoida.

 

Kui sage haigus on preeklampsia?

 

Enamikul naistel kulgeb rasedus normaalselt. Samas on preeklampsia suhteliselt sage rasedusaegne haigus, esinedes Eestis kahel rasedal naisel sajast.  

 

Millal preeklampsia tekib?

 

Preeklampsia tekib pärast 20. raseedusnädalat või kuni kuus nädalat pärast sünitust. Preeklampsia sagedasem esinemissagedus on 32.-36. rasedusnädala vahel. Mida varajasemas raseduse perioodis haigus tekib, seda raskem on tema kulg ja ohtlikum on ta emale ja lapsele.

 

Mis põhjustab preeklampsiat?

 

Preeklampsia täpseid põhjusi pole teada, aga arvatakse, et haiguse tekke keskmes on areneva platsenta emakasse kinnitumise häire, mistõttu ei teki head ühendust loote ja ema vereringe vahel. Kiiresti arenev loode aga vajab oma kasvuks ema vereringest tulevat hapnikku ja toitaineid. Kui arenevas platsentas tekib hapnikuvaegus, siis vabanevad ema vereringesse toksilised ained, mis kahjustavad ema veresooni vooderdavat limaskesta. Nii kujuneb välja süsteemne ema erinevate siseorganite kahjustus. Selleks, et ema ja lapse elu päästa, peab laps sündima. Kui aga see juhtub väga varajases staadiumis, pole sündiv laps veel üsaväliseks eluks valmis.

 

Kuidas see mind mõjutab?

 

Enamasti esineb haiguse kerge vorm, mis tekib raseduse lõpus ning mille prognoos on hea. Kuid mõnikord võib preeklampsia väga kiiresti süveneda ning ohustada ema elu ja tervist. Preeklampsiasse haigestumine omab ka pikemaajalisi toimeid naise tervisele- kahekordistades neil hilisemas elus südame- ja veresoonkonna haiguste esinemist. Enamik preeklampsiat põdevaid naisi võetakse haiglasse ja sageli peavad nende lapsed sündima enneaegselt. Kui ema või lapse tervis on ohus, kutsutakse sünnitus esile või tehakse keisrilõikus.

 

Kuidas see minu last mõjutab?

 

Enamus lapsi jäävad terveks isegi siis, kui nende emadel on raskekujuline preeklampsia. Kuid mõnikord võib ema preeklampsia ohustada nii loote kui vastsündinu   elu ja tervist. Preeklampsia esinemine emal kahekordistab ellujäänud lastel tserebraalparalüüsi  ehk aju kahjustust, mille tagajärjeks on füüsilise ja mõnikord vaimse arengu mahajäämus. Samuti on ellujäänud lastel hilisemas eluperioodis sagedamini südame-ja veresoonkonna haigusi, ülekaalulisust ning diabeeti. Preeklampsia korral ei saa loode kasvamiseks piisavalt hapnikku ega toitaineid ning tekib üsasisene kasvupeetus. Kuna ainus preeklampsia ravi on sünnitus, tuleb vahel rasedus lõpetada enneaegselt. Enne 34. rasedusnädalat on loote kopsud veel lõpuni arenemata ning rasedale tehakse loote kopsude järeleaitamiseks steroidsüste. 

 

Kas olen ohustatud?

 

Kuigi preeklampsia võib tekkida kõikidel lapseootel emadel, on mõned naised ohustatud rohkem kui teised.

 

Olete enam ohustatud, kui:

 

 • Tegemist on sinu esimese rasedusega.
 • Sul esines preeklampsia eelneva raseduse ajal.
 • Sinu emal või õel on olnud preeklampsia.
 • Sinu kehamassiindeks on 35 kg/m2 või rohkem.
 • Oled 40-aastane või vanem.
 • Sünnituste vaheline intervall on sul olnud üle 10 aasta.
 • Ootad mitmikuid.
 • Rasestusid kehavälise viljastamise teel.
 • Sul on mõni meditsiiniline probleem, näiteks hüpertooniatõbi, neeruprobleemid, luupus, suhkurtõbi.
 • Käesoleva raseduse ajal tekkis sul suhkurtõbi.

 

Kui usaldusväärne on preeklampsia sõeluuring?

 

OSCAR testi käigus on võimalik ära tunda riskigrupi naised, kellel võib areneda varajane preeklampsia enne 37. rasedusnädalat 76% täpsusega. Kaksikraseduste puhul on võimalik ara tunda kõik naised kellel võib areneda varajane preeklampsia enne 37. nädalat.

 

Miks peaksin laskma oma preeklampsia riski hinnata?

 

 

OSCAR testi käigus on parim hinnata varajase preeklampsia tekke riski ja riskigrupi naised saavad kasu aspiriini preeklampsiat ärahoidvast toimest. Uuringud on näidanud, et enne 16. rasedusnädalat aspiriin madalates doosides vähendab 62%-l juhtudel varajase preeklampsia teket, mille tõttu on vajalik sünnitus enne 37. rasedusnädalat. Seetõttu on soovitatud kõrgenenud riskiga naistel tarvitada aspiriini 150 milligrammi üks kord päevas õhtuti sisse võetuna kuni 36. rasedusnädalani. Kõrge preeklampsia riskiga naiste ennetava ravi eesmärk on kas preeklampsia väljakujunemist vältida või lükata tema tekkemoment hilisemasse raseduse perioodi, kus laps on piisavalt küps, et sündida.

 

 

Kuidas preeklampsia sõeluuringut teostatakse?

 

Preeklampsia sõeluuring koosneb õe vastuvõtust ja günekoloogi poolt läbiviidavast ultraheliuuringust. Õde küsitleb rasedat ning mõõdab tema vererõhku, pikkust ja kaalu ja teeb vereanalüüsi. Günekoloog viib läbi loote ultraheliuuringu ja mõõdab platsentat varustavate emakaarterite verevooluindekseid. Kombineerides raseda vereanalüüsist määratud hormoonide väärtusi raseda preeklampsia riskifaktorite, vererõhuväärtuste, kehakaaluindeksi ja emakaarterite verevooluindeksitega, arvutab günekoloog spetsiaalse arvutiprogrammi abil naise individuaalse varajase või hilise preeklampsia riski.

 

 • Preekalmpsia riski hindamist on võimalik teha ühe päeva jooksul.
 • Preeklampsia riski hindamist on võimalik pakkuda ka naistele, kes ootavad kaksikuid.

 

Preeklampsia sõeluuring annab turvatunde.

 

Enamus preeklampsia sõeluuringust osalenud naistest kuulub madalasse riskigruppi. Kõrgenenud riski korral annab preeklampsia kolmeetapiline sõeluuring  võimaluse Sul vajadusel preeklampsia teket ära hoida või nihutada see raseduse hilisemasse perioodi. Sulle väga vajaliku turvatunde annab preeklampsia riski maandamine ning Sinu ja Sinu lapse tervisliku seisundi hoolikas teaduspõhine jälgimine. Nii saab laps turvaliselt ilmavalgust näha siis, kui ta on selleks valmis, ja Sina tunda rõõmu tervest lapsest.

 

 

Loe lisaks:

 

 

 

 

 

Sulge

Loading ...