E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Varajane loote kesknärvisüsteemi uuring

Neuraaltoru patoloogia on ultraheliuuringul sagedamini leitav loote kesknärvisüsteemi patoloogia esinemissagedusega 1: 1000 raseduse kohta. Neuraaltoru patoloogia on sageli eluks sobimatu arengurike. Neuraaltoru patoloogia all mõeldakse ajukolju- ja selgroo arengurikkeid, mille korral neuraaltoru pole embrüonaalses perioodis sulgunud.

 

Näited loote varajase ultraheliuuringu ajal potentsiaalselt avastavate kesknärvisüsteemi patoloogiate kohta:

 

  • Aju/ajukolju puudumine;
  • Ajusong;
  • Avatud spina bifida ehk avatud lülilõhestus;
  • Alobaarne holoprosentsefaalia - aju suurte hemisfääride puudumine.

 

Viimastel aastatel on neuraaltoru patoloogia esinemissagedus vähenenud seoses rasedate teadlikuse tõusuga ning laialdase foolhappe profülaktilise kasutamisega. Oluline on foolhapet tarvitada vähemalt 400 µg päevas 8.-12. nädalat enne rasestumist. Neuraaltorupatoloogia tekib loote organogeneesi perioodil 3.-5. rasedusnädal, kus naine veel sageli ei teagi, et ta rase on.  Kahjuks ka pooled rasedused tekivad ilma planeerimata.

 

OSCAR testi raames teostatakse neuraaltoru patoloogia varajane skriining loote ajukolju, ajustruktuuride ja selgroo detailse hindamisega.

 

Kui OSCAR testi ajal tekib kahtlus loote kesknärvisüsteemi raskele patoloogiale, siis vajadusel diagnoosi täpsustamiseks korratakse loote kesknärvisüsteemi ultraheliuuring 16. või 20. rasedusnädalal.

 

Loe lisaks:

 

Sulge

Loading ...