E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Rasedus nädalate kaupa

Valitud nädal:

Sina

Ringiliikumine muutub vaevalisemaks ning Sa väsid kiiremini. Braxton-Hicksi kokkutõmbed ehk kontraktsioonid tugevnevad ning kui Sa neid enne ei tundnud, siis nüüd juba küll. Kui Su beebi järjest suuremaks kasvab, võib Sul olla magamisega raskusi. Proovi lamada oma vasakul küljel, sest see on parim asend tagamaks piiramatu verevoolu Su elunditesse ja jäsemetesse. Raseduse ajal tekib kehas rohkem verd ja kehavedelikke. Kasvav laps surub vaagnas olevatele veenidele, vereringe jalgades aeglustub ja kogunev vedelik põhjustab jalgade ja jalalabade turset. Seetõttu võid märgata, et kingi jalga panna on endisest raskem ning tihedad sokid ja põlvikud võivad jätta jalgadele tugevaid rante. Ka võivad käed paistes olla. Öö jooksul peaksid jalgade ja käte tursed vähenema. Kui seda ei ole juhtunud ja viimase nädala jooksul on Su kaaluiive olnud üle 500 grammi, siis konsulteeri oma  ämmaemandaga või günekoloogiga, et aegsasti diagnoosida preeklampsia ehk hilise rasedustoksikoosi teket.

 

Sinu beebi

Su beebi kaalub nüüd üle 1,6 kg ning on umbes 40 cm pikk. Beebi kopsud on välja arenenud ning praegu sündides saaks laps ise hingamisega hakkama. Kui seni oli tema aju sileda pinnaga, siis nüüd ilmuvad sellele iseloomulikud käärud ning lisanduma hakkab ajurakke. Beebi muutub ümaramaks, tema nahk ei ole enam kortsuline ning pead katavad juuksed. Varsti keerab ta end pea alaspidi.

 

Dr. Šois soovitab

Kui töötad, siis nüüd, 70 – 30 päeva enne eeldatavat tähtaega, on Sul õigus jääda rasedus- ja sünnituspuhkusele. Ära rabele! Tegele rohkem iseendaga ning valmistu beebi sünniks. Kui Sa pole varem teinud tutvust perekooliga, siis praegu oleks selleks parim aeg. Energiat võib Sulle anda nii puhkamine ja magamine kui ka hoopis kerge trenn. Proovi näiteks ujumist, jalutamist või võimlemist. Toimetuste tegemiseks varu tavapärasest enam aega ning raskeid asju lase teistel tõsta.

 

Kui Sul on Sinu enda või oma beebi tervise ja heaoluga seoses küsimusi või muresid, võid panna kinni aja konsultatsiooniks naistearsti juurde.