E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Rasedus nädalate kaupa

Valitud nädal:

 

Sina

Su hormonaalne tasakaal hakkab jälle paika minema, mis leevendab võimalikku iiveldust. Kui oled esmasünnitaja, võivad kõhulihased rasedust veel väliselt varjata. Järgmiste lapseootuste korral hakkab paisuv kõhuke 12. nädalast aga juba teistelegi silma paistma. Emakas kasvab ja tõuseb üles, ettepoole üle häbemeluu ning arst tunneb seda Sinu kõhtu katsudes. Hetkel on Su emaka põhja kõrguseks 12−14 sentimeetrit, ent see näit kasvab ligi sentimeeter nädalas, ulatudes raseduse lõpuks 37−42 sentimeetrini.

 

Sinu beebi

Sinu beebi kehakuju on nüüd lõplik, ning ta on umbes 6 – 7 cm pikk, ning kaalub umbes 14 g. Ta ujub emakas ringi ning tal on tekkinud imemis- ja neelamisrefleks. Kasvava beebi kopsud arenevad ning ta teeb esimesi primitiivseid hingamisliigutusi, mida nimetatakse lootehingamiseks. Moodustuvad närvirakud, mistõttu loode on võimeline mingil määral valu tundma. Tema nägu on tuntavalt inimnäo moodi ning igemete sees vormuvad piimahammaste alged.

 

Dr. Šois soovitab

Kui OSCAR test on edukalt läbitud ja rasedus hakkab üha enam välja paistma, on käes sobiv aeg laiemale pereringile, sõpradele ja kolleegidele beebiootusest teada anda. Ka pead ilmselt oma garderoobi uuendama, sest vanadesse riietesse Sa enam ei mahu.

 

Kas Sa oled juba OSCAR testi uuringul  käinud ?

 

Miks on oluline teada preeklampsia riski olemasolu?

Varajase preeklampsia esinemissagedus on 0,5% ehk 1 juhtum 200 raseduse kohta. Preeklampsia on rasedusaegne komplikatsioon, mille korral emal tõuseb kõrge vererõhk, häirub neerude ja maksa funktsioon, lootel tekib kasvupeetus ja haigus võib kulmineerida emal krampidega, mis on potentsiaalne eluohtlik seisund nii emale kui beebile. Ainuke võimalus ema ja kõhubeebi päästa on sünnitus. Halb on olukord, kui preeklampsia areneb varajases raseduse suuruses, kui beebi ei suuda veel ise hingata, aga sünnitada on vaja, et päästa ema elu. Tänapäeval on võimalik preeklampsia riskigrupis olevatele naistele alustada enne 16. rasedusnädalat preeklampsia profülaktilist ravi, mis hoiab ära 89% preeklampsia teket enne 328. rasedusnädalat, mis on oluline vastsündinute elulemuse parandamisel. OSCAR testi raames on võimalik hinnata emal varajase preeklampsia riski. Loe preeklampsia kohta lähemalt.

 

 

Sulge

Loading ...