E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Loote kesknärvisüsteemi ultraheliuuring

Loote neurosonograafia

 

Loote kesknärvisüsteemi ultraheliuuringu ehk neurosonograafia eesmärgiks on hinnata loote närvisüsteemi struktuure. Uuring sisaldab nii loote aju kui ka selgroo hindamist. Antud uuringut saab teostada ka näidustuste olemasolul esimeses trimestri lõpus ja teise trimestri alguses 13.–16. rasedusnädalal, kuid parim aeg on selleks siiski teises trimestris peale 20. rasedusnädalat. Kuna normleid loote anatoomilises skriiningus ei välista ajukahjustuste teket hilisemas loote arengu etapis, siis on teatud näidustustel vaja ultraheliuuring korrata raseduse 28.-32. rasedusnädalal.

 

Loote neurosonograafiat teostatakse vajadusel kombineerituna nii kõhukaudse ultrahelianduriga kui ka tupekaudse ultrahelianduriga sõltuvalt loote asendist ja uuritava patoloogia iseärasusest.  

 

Näidustused süvendatud loote kesknärvisüsteemi ultraheliuuringuks

 

  1. Psühhomotoorse või vaimse alaarenguga lapse esinemine lähisugulastel
  2. Loote anatoomilises skriininguuringus tekkinud kahtlus loote aju või selgroo patoloogiale
  3. Loote ajuvatsakeste laienemine
  4. Tsüst või selle kahtlus loote ajus
  5. Loote ajukolju mõõtude mitte vastavus raseduse suurusele (liiga väike või suur ajukolju)
  6. Üsasiseste infektsioonide olemasolu (tsütoplasmoos, toksoplasmoos)
  7. Raskekujuline loote kasvupeetus
  8. Monokoriaalne kaksikrasedus
  9. Kaasasündinud arengurike teistes elundsüsteemides (südame arengurikked, kompöid, jäsemete deformatsioonid, neerude arengurikked, ülahuule lõhe, nabaväädi song etc).

 

Loote kesknärvisüsteemi patoloogia avastamisel lootel suunatakse pere vajadusel geneetiku ja lasteneuroloogi konsultatsioonile. Teatud juhtudel diagnoosi täpsustamiseks ja raseduse juhtimise plaani teostamiseks suunatakse patsient MRT (magnetresonantstomograafia) uuringule.

Sulge

Loading ...