E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Rasedus nädalate kaupa

Valitud nädal:

Sina

Kui Sa enne tundsid oma beebi liigutusi väga õrnalt, siis nüüd tunnevad neid ka juba esmasünnitajad küllaltki selgelt. Kui aga loote liigutusi pole veel tunda, siis ei maksa veel muretseda, sest platsenta võib paikneda emaka eesseinal ja raskendada loote liigutuste tundmist.  Sul võib esineda veenilaiendeid, eriti siis, kui Su teistel pereliikmetel on neid ka olnud. Regulaarne trenn ning jalgade ja jalalabade tõstmine aitavad. Võib-olla on rohkem näha ka pindmisi veresooni. Muretsemiseks põhjust pole, olukord taastub pärast lapse sündi.

 

Su sõrmedel ja pahkluudel võib esineda mõningast turset. Raseduse ajal on Su organismis suurem kogus verd ning see põhjustab vedeliku lekkimise kapillaaridest. Vedelik koguneb osadesse kudedesse Su sõrmede ja pahkluude ümber, ning põhjustab turse teket. Sinu ämmaemand kontrollib sünnituseelsete visiitide käigus, kas Sul on turseid, aga Sa peaksid arsti juurde pöörduma, kui rohke turse ilmneb järsku, ei kao ära hommikuks või kui Sul on peavaluhooge, nägemishäireid, valu roidekaare all, urineerimisvajaduse vähenemist. Need on preeklampsia algust  näitavad sümptomid – tegu on potentsiaalselt eluohtliku tüsistusega, mis mõjutab nii Sind kui Sinu beebit.

 

Sinu beebi

Sinu beebi on nüüd umbes 21 - 22 cm pikk ja kaalub umbes 300 - 350 g. Tema liigutused muutuvad jõulisemaks ning neid peaksid nüüd tundma ka esmarasedad. Lapse süda lööb umbes 120 - 160 korda minutis. Kõrvad on välja arenenud ja ta kuuleb Su keha hääli. Sõrmedele ja varvastele on kasvanud küüned. Beebi neelab lootevedelikku, aidates nii kaasa seedesüsteemi kujunemisele. Ka harjutab loode hingamist, kuid tema kopsud pole veel lõplikult välja arenenud ja väljaspool emaüsa ta hingamisega hakkama ei saaks.

 

Dr. Šois soovitab

Söö rauarikast toitu. Lisaks Sinu suurenenud verehulgale kulub raud ka lapse ja platsenta kasvamiseks ära. Rauarikaste toitude hulka kuuluvad punane ja linnuliha, läätsed ja teised kaunviljad, spinat, rauaga rikastatud helbed ning kala.

 

Kui Sa seda juba teinud pole, on nüüd aeg loote arengurikete skriininguks. Soovikorral on lisaks võimalik ultraheliuuringu ajal hinnata ka preeklampsia- või enneaegse sünnituse riski. 

 

Kui riiklikus haiglas on loote arengurikete skriiningu  käigus tekkinud kahtlus loote kaasasündinud südamerikkele või aju patoloogiale, siis võib huvitada Sind meie loote südame ehhokardiograafia või loote neurosonogramm.  Kui aga on leitud lootel mingi arengurike ja Sa soovid teisest arvamust, siis võib huvitada Sind meie teisene arvamus loote arengurikete korral.

 

Sulge

Loading ...