E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Rasedus nädalate kaupa

Valitud nädal:

Sina

Pidev tualeti vahet jooksmine muutub tüütuks ja võib hakata und segama, kuid kasvava emaka surve tõttu ei pääse Sa sellest enne raseduse lõppu. Ka võib Sul esineda kõhukinnisust. Raseduse ajal võib naisel tekkida rasedusdiabeet, mis on süsivesikute ainevahetuse häire, mille tõttu tõuseb veresuhkur. Rasedusediabeedi tõttu võib loode kasvada väga suureks, mistõttu esineb neil lastel sagedamini üsasisest hukku, sünnitraumat ja sünnijärgseid kohastumishäireid.  Lapsel võib hiljem tekkida ülekaalulisus ja soodumus diabeediks. Rasedusdiabeediga emal on suurenenud risk enneaegsele sünnitusele, preeklampsiale, keisrilõikusele ja hilisemale II tüübi diabeedi tekkele.

 

Rasedusdiabeedist on ohustatud

  • Ülekaalulised naised (KMI raseduseelselt ≥30 kg/m²)

  • Rasedad, kellel on esinenud GDM eelmise raseduse ajal

  • Rasedad, kellel on anamneesis glükoositaluvuse häire

  • Rasedad, kelle esimese astme sugulastel (ema, isa, õde, vend) esineb diabeeti

  • Rasedad, kes on sünnitanud suurekaalulise (>4500g) vastsündinu

  • Rasedad, kellel on anamneesis ebaselge põhjusega loote surm

  • Rasedad, kellel esineb polütsüstiliste munasarjade sündroom

 

Sinu beebi

Su beebi on umbes 35 cm pikk ja kaalub üle 750 g. Kuna Su beebi kuulmiselundkond on nüüd täielikult välja arenenud, võid tunda, kuidas Su beebi liigub, kui ta järsku mingit kõva lärmi kuuleb. Su beebi silmadel on sinised iirised – tema silmade lõplik värv selgub paar kuud pärast sündi. Kui Su kõhus on kasvamas poisslaps, hakkavad ta munandid munandikotti laskuma. Beebi treenib hingamislihaseid ja hingab ka lootevedelikku sisse ja välja. Tema nahk on veel krimpsus ja läbipaistev, kuid väikesed veresooned muutuvad üha vähemnähtavaks, sest naha alla moodustub rasvkude. Rasu- ja higinäärmed toimivad ning kulmud, ripsmed sõrme- ja varbaküüned on välja arenenud ning kasvavad veelgi. Uuringute kohaselt reageerib laps puudutusele. 26. -28. rasedusnädalal avavad beebid oma silmad ja nad näevad läbi ema kõhukatete tulevat valgust. On välja arenenud ka käbinääre, mis toodab hormooni melatoniin. Antud hormooni toimel tekib beebile ööpäevane rütm. Mõned beebid on rohkem aktiivsed hommikuti, teised jälle  õhtuti. 

 

Dr. Šois soovitab

Et ennast säästa, tasub võimaluse korral enne rasedus- ja sünnituspuhkusele jäämist võtta välja ka korraline puhkus. Kui saad ja tahad, tee päeval uinak, oluline on see, et Su keha saaks piisavalt jõudeaega. Mugavama magamisasendi leidmiseks kasuta jalgade tõstmiseks ja kõhu toetamiseks patju.

 

Kui Sa kuulud rasedusdiabeedi riskigruppi, võib Sind huvitada rasedusdiabeedi skriining (glükoosi tolerantsustest)  või loote 3D/4D ultraheliuuring loote kasvu ja lootevee hulga hindamiseks.

Sulge

Loading ...