E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Rasedus nädalate kaupa

Valitud nädal:

Sina

Sarnaselt lapsega kosud ka Sina, kuid peaksid end üldiselt veel päris hästi tundma ning küllap jaksad aktiivselt ringi toimetada. Suurem osa juurdetulevatest kilodest kuluvad beebi kasvamisele.

 

Sinu beebi

Palju õnne! Eesti Vabariigi seaduste järgi on Sinu kõhubeebi nüüd Eesti Vabariigi kodanik. Beebi keha kattev õrn rasvkude aitab juba sooja hoida. Pankreas on tööle hakanud ja toodab hormoone. Lapsel on kulmud, ripsmed ja sõrmed ning ta juuksed kasvavad. Kuju võtab nina, sest moodustuvad kõhred. Lapse kaelalülid on selgelt näha.

 

Beebi sisekõrv on välja arenenud ning tagab talle tasakaalutunnetuse. Laps vehib innukalt käte ja jalgadega ning paneb käsi omavahel kokku. Kõige erksam on ta tõenäoliselt siis, kui Sa puhkad ja talle mõtled. Kui ta magab, on osa tema unest REM ehk rapid eye movement uni, mil ajutegevus on aktiivne ja silmad liiguvad kinniste laugude all. Samal ajal kuulevad beebi pisikesed kõrvad välismaailma helisid ning tugev müra võib ta üles äratada.

 

Kui Sul on eelnevalt olnud enneaegseid sünnitusi, siis võib Sind huvitada meie emakakaela pikkuse ja enneaegse sünnituse riski hindamine.

 

Miks on oluline teada enneaegse sünnituse riski olemasolu ?

Üks olulisemaid rasedusaegseid komplikatsioone on sünnitus enne 32. rasedusnädalat. Enamus lapsi, kes sünnivad enne 24. rasedusnädalat, surevad ja enamus, kes sünnivad peale 32. rasedusnädalat, jäävad ellu. Üheks enneaegsuse põhjuseks on rasedal esinev emakakaela puudulikkus, mille tagajärjel emakakael avaneb, lootevesi puhkeb ja käivitub enneaegne sünnitus. Tegemist on emakakaela koostise – kollageeni ja elastiini omavahelise suhte häirega, mille tagajärjel emakakael ei suuda pakkuda tugifunktsiooni ja ta hakkab avanema loote kasvamisel kõhusisese rõhu suurenemisel. Spetsiaalne FMF ( Fetal Medicine Foundation, London) riskikalkulatsiooniprogramm annab võimaluse, võttes arvesse ema anamneesi ja mõõtes tupekaudselt emakakaela pikkust, hinnata enneaegse sünnituse riski. Kõrgenenud enneaegsuse riskiga emadele võib pakkuda emakakaelale raseduse tugiõmbluse panekut. Antud meetod vähendab enneaegse sünnituse riski 25%. Uute teadusuuringute tulemusena on ka tupekaudne progesteroonravi riskigrupi rasedatel võrdväärselt emakakaela õmblusega andnud enneaegset sünnitust ärahoidvat toimet.

Sulge

Loading ...