E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Rasedus nädalate kaupa

Valitud nädal:

Sina

Su südamemaht on suurenenud ja hingamise ning südame löögisagedus tõusnud. Ära muretse, see on normaalne. Su nina võib kinni olla, sest selle limaskest paisub koos östrogeeni taseme tõusuga. Ka võib Sul aeg-ajalt ninast verd joosta. Põhjuseks saab olla nii kasvanud veremaht, mis laiendab ninas asuvaid veresooni kui ka külmetushaigus või allergia. Lapseootus manipuleerib immuunsüsteemiga ja muudab Sind nakkustele vastuvõtlikumaks.
Tavaliselt hakkab kõht välja paistma 14. ja 20. nädala vahel, nii et pole midagi imelikku, kui Su rasedus veel näha pole. Kõhu kasvamine on individuaalne ning esmasünnitajal tekib beebikõht hiljem kui mitmendat korda emaks saajal.

 

Sinu beebi

Beebi kasvab kiiresti. Tema jalad venivad kätest pikemaks ning käed muutuvad küünarnukkidest ja jalad põlvedest liikuvamaks. Kuigi ta silmad on kinni, tajub beebi välist valgust. Kui suunad kõhule taskulambi valgusvihu, liigub ta ilmselt valgusest eemale. Moodustunud on lapse väikeaju ja selgroog. Tema nahk on väga õhuke ja veresooned paistavad sellest läbi. Kujunevad rasunäärmed ning beebi keha katavad karvakesed. Kui Sinu lapsel on tumedate juuste geenid, siis need hakkavad praegu tootma tumedat pigmenti.

 

Dr. Šois soovitab

Uuringud on näidanud, et suurem osa rasedatest tunneb mingi toidu lõhna või maitse suhtes vastumeelsust. Kui Sind häirib mõni tervislik ja rasedatele soovitatav toiduaine, ära piina end – Sa ei pea seda ilmtingimata sööma. Kindlasti on vajalikud ained võimalik kätte saada ka mujalt ja pealegi ei kesta Su uued maitse-eelistused igavesti.

 

Kui OSCAR testile jäite hiljaks või kui riiklikus haiglas teostatud kromosoomi-haiguste skriininguuring näitas vahepealset riski, siis võib huvitada Sind Integreeritud test loote kromosomaalse riski hindamiseks, mida saab teha 15. -20. rasedusnädalal. Kui riiklikus haiglas teostatud Triple test näitas suurenenud riski neuraaltoru patoloogiaks, siis võib Sind huvitada loote neuraaltoru patoloogia ultraheliuuring.

 

Miks on oluline teada neuraaltoru patoloogia olemasolu?

Neuraaltoru patoloogia on raske arengurike, mille puhul esineb lootel kas ajukolju defekt, kõhu eesseina defekt või seljaajusong. Mujal Eesti haiglates on võimalik raseduse 15. rasedusnädalast hinnata hormonaalse markeri AFP ( α feto proteiin ) kontsentratsiooni tõusu alusel neuraaltoru defekti riski. Neuraaltoru patoloogia puhul AFP raseda vereseerumis tõuseb. Kui AFP on üle 2 Mom, suunatakse rase täiendavale ultraheliuuringule neuraaltoru terviklikkuse hindamiseks.

Sulge

Loading ...