E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

17. november on ülemaailmne enneaegselt sündinud laste päev

17.11.2017

 

 Enneaegne on laps, kes on sündinud pärast 22., aga enne 37. täis rasedusnädalat.  Vaatamata tänapäeva meditsiini kiirele arengule on aastate jooksul enneaegsete sündide arv jäänud Eestis samale tasemele. Tervise Arengu Instituudi andmetel 2016. aastal oli 842 enneaegset sünnitust, mis teeb ühtekokku 6% kõikidest sünnitustest.

 

 

Allikas: WHO-CHERG provisional estimates 2014 (http://www.who.int/healthinfo/statistics/ChildCOD_method.pdf).

 

Enneaegne sünd on üle maailma üks peamisi haigestumise ja surma põhjusi lastel varajases sünnijärgses perioodis ning imikueas. Vastsündinute suremus, tervise -ja arenguprobleemid on pöördvõrdelises sõltuvuses sünnikaalust ja raseduse suurusest lapse sünnil.

 

Üks olulisemaid rasedusaegseid komplikatsioone on sünnitus enne 32. rasedusnädalat. Enamus lapsi kes sünnivad enne 24. rasedusnädalat surevad ja enamus, kes sünnivad peale 32. rasedusnädalat jäävad ellu. Sageli aga kaasnevad enneaegse sünnitusega probleemid hilisemas elus nagu õppimisraskused, neuroloogilised probleemid.

 

Tänapäevane loote jälgimine, enneaegse sünnituse juhtimine ja vastsündinute on oluliselt parandanud väikeste enneaegsete laste võimalust ellu jääda ja hästi areneda. Suurenenud elulemus on kaasa toonud aga rea probleeme: sagenenud on kroonilised haigused ning erineva raskusastmega nii vaimsete kui ka füüsiliste puuete esinemine. Enneaegsete laste esimeste elunädalate tervisehäired võivad vajada pikka ravi, mõned probleemid ilmnevad aga alles imiku- või lapseeas.

 

 

Allikas: Vincenzo Berghella, Obstetric evidence based guidlines. Third Edition. 2017

 

Sagedaseks enneaegse sünnituse põhjuseks on preeklampsia ja emakakaela puudulikkus.

 

Preeklampsia on seisund, mille tagajärjel tekib rasedal pärast 20. nädalat kõrgenenud vererõhk, häirub neerude ja maksa funktsioon, uriini ilmub valk. Kuna platsenta verevarustus on häiritud, tekib lootel kasvupeetus. Raskemal juhul võivad rasedal tekkida krambid, mis on eluohtlik seisund nii emale kui ka lootele. Raske varajase preeklampsia ainuke ravivõimalus on lapse sünnitamine.

 

Suurenenud preeklampsia riskiga naisi on võimalik 75%-l juhtudel avastada juba raseduse I trimestril OSCAR testi käigus ning õigeaegse madaladoosilise aspiriiniraviga ära hoida 83% varajast preeklampsiat, mis viib lapse sünnitamisele enne 34. rasedusnädalat.

 

Emakakaela puudulikkus on olukord, kui emakakael avaneb, lootevesi puhkeb ja käivitub enneaegne sünnitus. Tegemist on emakakkaela koostise – kollageeni ja elastiini omavahelise suhte häirega, mille tagajärjel emakakael ei suuda pakkuda tugifunktsiooni ja ta hakkab avanema loote kasvamisel kõhusisese rõhu suurenemisel.

Ka suurenenud emakakaela puudulikuse riskiga naisi on võimalik avastada juba raseduse I trimestril OSCAR testi käigus lisavõimalusena. Suurenenud riski korral enneaegseks sünnituseks või emakakaela lühenemisel alla 25 mm on aastaid soovitatatud naistele profülaktilist emakakaela õmblust. Alternatiivse võimalusena on võimalus pakkuda suurenenud enneaegse sünnituse riskiga naistele emakakaela pikkuse dünaamilist jälgimist 2. nädalase intervalliga koos  tupekaudse progesteroonraviga kuni 34. rasedusnädalani.  Mõlema meetodi korral väheneb sünnituste arv enne 34. rasedusnädalat 25% aga  teise meetodi korral me vähendame tarbetute emakakaela õmbluste panemise vajadust 50%.

 

Enamus rasedusi kulgeb probleemideta, kuid teatud juhtudel tekib emal rasedusaegne diabeet või lootel kujuneb välja üsasisene kasvupeetus. Raskematel juhtudel ema või lapse huvides on vajalik sünnituse esilekutsumine, mis pahatihti põhjustab enneaegse lapse sünni. Sünnituse ajastamisel on oluline teada kas laps on võimeline iseseisvalt hingama või on vajalik sünnieelselt teostada loote kopsude ettevalmistus neerupealiste hormooniga.  

 

Loote kopsude küpsust saab hinnata kopsu alveoolides oleva surfaktandi olemasolu järgi. Surfaktant on pindaktiivne aine, mis aitab kopsu alveoolidel püsida avatuna ja võimaldab gaasivahetust kopsu alveooli ja vastsündinu vereringe vahel.  Surfaktandi olemasolu hinnatakse tavapäraselt invasiivse lootevee uuringu abil looteveest. Alternatiivse meetodina pakub Loote Ultrahelikeskus QuantusFLM testi, mis on 100% mitte invasiivne loote kopsude küpsuse hindamise test, mis põhineb loote kopsude ultrahelipildi pinnajoonise digitaalsel kvantitatiivsel analüüsil spetsiaalse arvuti tarkvara abil.

 

Üheks võimaluseks loote- ja vastsündinute surmade vähendamiseks on enneaegse sünnituse ärahoidmine. Ka Loote Ultrahelikeskuse meeskond proovib selleks anda oma panuse.

 

Toetuseks enneaegsetele lastele ja nende vanematele kannab Loote Ultrahelikeskuse pere sellel tähtsal päeval rinnas helelillat linti.

 

 

 

Vaata veel uudiseid

 

 

 

 

Sulge

Loading ...