E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Kolmanda trimestri ultraheliuuring loote kasvu ja asendi hindamiseks

Loote ultraheliuuringut raseduse III trimestril teostatakse kõhukaudse anduri abil raseduse 34.-36. nädalal. Selleks raseduse suuruseks on lootel juba välja arenenud kõik elutähtsad elundid ja kestab kiire kasvu ja küpsemise periood. Loode kaalub sellel ajal 2400 – 2600 g ning tema pikkuseks on 44 – 46 cm.

 

Loode sarnaneb oma keha proportsioonidelt juba vastsündinud imikuga. Tal on võrreldes kehatüvega suurem pea ja seetõttu  enamus neist on juba keeranud ennast peaseisu.  Tal on välja arenenud näo miimilised lihased ja ta oskab naeratada. Ta avab oma silmi. Silma reetina ja aju vahel on tekkinud ühendus ja lapsel on silma tekkinud  iseloomulik pilk.

 

Aju käbinääre on alustanud tootmist hormooni nimega melatoniin. Antud hormooni toimel kujuneb lootel välja ööpäevane rütm. Osad looted on aktiivsemad rohkem hommikuti, teised jälle õhtuti, kuid vaatamata sellele enamus ajast, s.o 90 – 95% ööpäevast, looted siiski magavad.

 

Antud raseduse suuruses on lootel välja arenenud juba kõik 5. meelt.

  1. Ta näeb läbi ema kõhukatete kumavat valgust.
  2. Ta on suuteline kuulma emaüsast väljas poolt tulevaid helisid, näiteks isa häält.
  3. Ta hingab ja neelab lootevett tundes selle lõhna ja maitset.
  4. Tal on välja arenenud naha puute - ja valutundlikus.

 

Nagu vastsündinul imikul on ka lootel antud raseduse suuruses juba kulmud, ripsmed. Varba- ja sõrmeotsi katavad küüned.  Osadel loodetel on olemas ka juuksed. Tema süda tuksub 120 – 160 korda minutis. See on kaks korda kiirem kui emal, ehk siis ema ja isa südamelöögid kokku.

 

Loote ultraheliuuringu käigus hinnatakse loote asendit, kas loode on peaseisus või tuharseisus. Kui loode paikneb tuharseisus, siis on võimalik haigla tingimustes naisele pakkuda loote välist pööret peaseisu, mis suurendab oluliselt võimalust loomulikuks füsioloogiliseks sünnituseks ja hoiab ära keisrilõike vajadust.

 

Ultraheliuuringu käigus hinnatakse platsenta suurust, küpsust ja asetsust emakakaela suhtes. Oluline on täpsustada, et platsenta ega tema veresooned ei kataks emakakaela sisesuuet. Ikka selleks, et laps saaks sündida.

 

Eelneva keisrilõikuse korral hinnatakse emaka armi terviklikkust ja seda kas emaka eesseina kattev platsenta pole armi sisse kasvanud. See on oluline informatsioon rasedust jälgivale günekoloogile sünnituse juhtimisplaani koostamisel.

 

Ultraheli uuringu käigus hinnatakse lootevee hulka, et seda poleks liiga vähe või liiga palju. Lootevesi annab võimaluse lootel ennast liigutada ja kuna loode ka hingab ja neelab lootevett, siis arenevad ka loote kopsud ja soolestik.

 

Mõõtes loote kolju suurust, kõhu ümbermõõtu ja reieluu mahtu on võimalik hinnata loote kasvu ja ligikaudu ennustada lapse sünnikaalu, teades, et loode võtab selles raseduse suuruses 2. nädalaga juurde 250 – 500g, ehk siis kuu ajaga maksimaalselt 1 kilogramm.  

 

Loote kasvu hindamisest saavad kasu  need tulevased emad kes antud raseduse suuruseks pole küllaldaselt kaalust juurde võtnud ja kelle kõhu kasv ei vasta raseduse suurusele. Antud ultraheliuuringu eesmärgiks on õige aegselt ülesse leida need looted, kellel on välja kujunenud üsasisene kasvupeetus ning kelle kasvudünaamikat ja heaoluseisundit on vaja sagedamini jälgida 

 

Loote heaoluseisundi hindamiseks kasutatakse ultraheli doppleruuringut mille käigus hinnatakse loote  nabaväädiarteri-, ajuarterite -  ja maksasisese veresoone ductus venosuse verevooluindekseid. Loote doppleruuringust saavad kasu lisaks veel  need emad kes viimasel ajal ei tunne hästi loote liigutusi ja kes on mures lapse heaolu seisundi pärast.

 

Alates 36. rasedusnädalalast on võimalik hinnata hilise preeklampsia tekke tõenäosust, võttes arvesse ema vererõhu - ja platsenta hormoonide väärtused ultraheliuuringul saadud emakaarterite verevoolu näitajatega.  See on väga oluline informatsioon rasedust jälgivale ämmaemandale  preeklampsia õigeaegseks avastamiseks enne lapse heaoluseisundi halvenemist sünnituse esilekutsumise planeerimiseks. 

 

Olukorras kui planeeritakse sünnituse enneaegne esilekutsumine ( näiteks: ravile allumatu raseduseaegne suhkruhaigus, loote süvenev kasvupeetus, raskekujuline preeklampsia) on raseduse lõpetamise õigeaegsel ajastamisel kasu ultraheliuuringu põhisel loote kopsude sünniküpsuse hindamisel.

 

Raseduse 41. nädalal algava ülekandluse korral on võimalik mõõtes emakakaela pikkust prognoosida spontaanse sünnitegevuse käivitumist järgneva nädala jooksul. See on oluline informatsioon rasedust jälgivale günekoloogile sünnitustegevuse esilekutsumise vajaduse hindamisel.

 

Ultraheli uuringu lõppedes selgitatakse perele ultraheliuuringu tulemusi ja vajadusel antakse soovitusi loote edaspidise jälgimise osas.

 

Oluline on teada, et enamus loodetest kasvavad normipäraselt  ja sünnivad tervetena ning pakuvad tulevikus rõõmu oma vanematele.

 

 

Video: Loote Ultraheliuuring raseduse III trimestril. 

Hind ühe lapse puhul:
135.00 €
Hind kaksikute puhul:
175.00 €
Sulge

Loading ...