E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Gripivastane vaktsineerimine, nelja gripitüvega vaktsiin

Hind:
62.00 €

Rasedus esitab oma nõudmised naise organismile. Raseduse ajal, eriti kolmandas trimestris, tekivad naise organismis füsioloogilised muutused, eelkõige immuunsüsteemis, kus väheneb rakuline immuunsus. Kardiovaskulaarses süsteemis ja hingamissüsteemis toimuvate muutuste tõttu on rasedad ja sünnijärgses perioodis olevad naised rohkem ohustatud gripi rasketest tüsistustest. Vaatamata sellele, et grippi haigestumine on rasedate seas sama sage kui mitterasedatel naistel, on neil gripi komplikatsioonina tekkiva kopsupõletiku esinemine tunduvalt sagedasem ja nad vajavad sagedamini haiglaravi. Ka on rasedate suremus gripist tingitud kopsupõletiku tagajärjel suurem kui mitterasedatel naistel.

 

Gripitüsistused võivad rasedatel olla südame-veresoonkonnatüsistused, kopsupõletik, raseduse katkemine, samuti enneaegselt ja väikese sünnikaaluga või surnult sündinud laps, aga ka sünnidefektid lapsel. Pole küll tuvastatud, et gripiviirus ise oleks väärarenguid põhjustava toimega, kuid loodet võib kahjustada rasedal esinev kõrge palavik. Gripivaktsiin küll ei hoia kõigil ära grippi haigestumist, kuid kergendab haiguse kulgu.

 

Vaktsineerimiseks kasutatakse timerosaalivaba gripivaktsiini, mis annab immuunsuse viiruses sisalduva nelja gripiviiruse tüve vastu (kaks A-alatüüpi ja kaks B-tüüpi). Kuna vaktsiinid (Vaxigrip Tetra, Fluarix Tetra, Influvac Tetra) ei sisalda nakatumisvõimelisi viirusi, siis ei tekita raseduse ajal vaktsineerimine lootele ega emale mingit lisaohtu, küll aga suurendab oluliselt ema vastupanuvõimet gripiviirusele. Gripivaktsiini ohutus raseduse ja sünnijärgsel ajal on teaduslikult tõestatud, see on ohutu ka rinnaga toitvale emale ja imikule. Vaktsineerimine annab vajaliku kaitse raseduse ja sünnitusjärgseks ajaks, mil haigustest tuleks kindlasti hoiduda, kuna haigused võivad olla nii emale kui lapsele ohtlikud.

 

Vaktsineeritud naiselt kanduvad kaitsekehad üle ka lootele ja seega omab ka vastsündinu kaitset gripi vastu.  Gripivaktsiini on soovitatud imikutele  teha alles kuuendast elukuust. Seega võimaldab rasedate vaktsineerimine kujundada lapsel passiivse immuunsuse esimesteks elukuudeks, kui last veel vaktsineerida ei saa.

 

 Kuna gripiviirus võib ohustada loodet, peaks rase naine vaktsineerima end gripi vastu inaktiveeritud gripivaktsiiniga enne gripihooaja algust septembrikuu viimastel nädalatel. Vaktsineerida võib ka hooaja kestel, kuid siis tuleb arvestada, et immuunsuse kujunemiseks kulub keskmiselt kaks nädalat. Kui naine peaks puutuma gripiviirusega kokku enne immuunsuse kujunemist, kulgeb kõik nii, nagu ei oleks teda vaktsineeritud. Haiguse kulg ei ole millegi poolest raskem, kui see oleks olnud vaktsineerimiseta. Naine võib lasta end vaktsineerida gripi vastu raseduse igas trimestris ning ta peaks olema vaktsineeritud teises ja kolmandas trimestris. Eestis soovitatakse gripi vastu vaktsineerida rasedat, kelle teine ja kolmas trimester jääb gripi kõrghooajale. Kuna vaktsineerimine ei nõrgesta organismi, ei ole teiste vaktsineerimiste, näiteks läkaköhavaktsiini, edasilükkamine gripiperioodil põhjendatud.

 

Hind sisaldab ämmaemanda visiiti ja vaktsineerimispassi väljastamist.
 

Vaata: rasedusaegne vaktsineerimine

Sulge

Loading ...