E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Preeklampsia riski hindamine 19.-25. rasedusnädalal

Hind:
66.00 €

Preeklampsia on raseduse ajal tekkiv mitmeid elundsüsteeme haarav potentsiaalselt eluohtlik haigus, mida iseloomustab ema kõrgenenud arteriaalne vererõhk ja valgu ilmumine uriini või viimase puudumisel teiste elundsüsteemide talitlushäire. See võib mõjutada nii Sind kui ka Sinu veel sündimata last. Kui preeklampsia risk on ette teada, saab seda ära hoida.

 

Enamikul naistel kulgeb rasedus normaalselt. Samas on preeklampsia suhteliselt sage rasedusaegne haigus, esinedes Eestis kahel rasedal naisel sajast.  

 

Preeklampsia sõeluuringu saab teha kõigil kolmel trimestril.

 

 • Esimesel trimestril   11.-13.+6 rasedusnädalal (OSCAR-testi hind sisaldab preeklampsia riski hindamist).
 • Teisel trimestril        19.-21.+6 rasedusnädalal (võib soovida lisateenusena loote arengurikete ultraheliuuringule).
 • Kolmandal trimestril 34.-36. rasedusnädalal (võib soovida lisateenusena loote kasvu ja heaoluseisundi ultraheliuuringule).

 

 

 

Kui usaldusväärne on preeklampsia riski hindamine?

 

 • I trimestril OSCAR- testi käigus on võimalik 76% täpsusega tuavstada riskirühma naised, kellel võib areneda varajane preeklampsia enne 37. rasedusnädalat. Kaksikraseduste puhul on võimalik tuvastada kõik naised, kellel võib areneda varajane preeklampsia enne 37. nädalat.

 

 • II trimestril loote anatoomilise skriiningu käigus on võimalik üles leida 95% naistest, kellel tekib preeklampsia enne 32. rasedusnädalat ja 90% naistest, kellel tekib preeklampsia 32.-36. rasedusnädala vahel.

 

 • III trimestril loote kasvu ja heaoluseisundi ultraheliuuringu käigus on võimalik 85% täpsusega tuvastada riskirühma naised, kellel võib areneda hiline preeklampsia pärast 37. nädalat.

 

Miks peaksin laskma oma preeklampsia riski hinnata?

 

 • I trimestril OSCAR-testi käigus on parim hinnata varajase preeklampsia tekke riski ja riskirühma naised saavad kasu aspiriini preeklampsiat ärahoidvast toimest. Uuringud on näidanud, et  aspiriin väikestes annustes enne 16. rasedusnädalat vähendab 62% juhtudel varajase preeklampsia teket, mille tõttu võib olla vajalik sünnitus enne 37. rasedusnädalat. Seetõttu on soovitatud kõrgenenud riskiga naistel tarvitada kuni 36. rasedusnädalani 150 milligrammi aspiriini üks kord päevas õhtuti sissevõetuna. Kõrge preeklampsia riskiga naiste ennetava ravi eesmärk on kas preeklampsia väljakujunemist vältida või lükata selle tekkeaeg hilisemasse raseduse perioodi, kui laps on piisavalt küps, et sündida.

 

 • II trimestril loote anatoomilise skriiningu käigus saab OSCAR-testi uuringu ajal saadud preeklampsia riski ümber hinnata või soovitada preeklampsia sõeluuringut naistele, kellel OSCAR-testi käigus preeklampsia riski ei hinnatud. Antud perioodis teostatud preeklampsia riski hindamine võib anda turvatunde kõigile lapseootel naistele, sest 90% skriiningus osalenud naistest kuulub madalasse riskigruppi kellel preeklampsia ei teki enne 36. rasedusnädalat. Samas 1%-l skriiningus osalenud naistest kuulub kõrgesse riskigruppi, kellel võib areneda preeklampsia enne 32. rasedusnädalat.

 

 • II trimestril 36. rasedusnädalal loote kasvu ja heaoluseisundi ultraheliuuringu käigus on soovitav kõigil lapseootel naistel lasta hinnata hilist preeklampsiat. See on väga oluline, kuna 75% preeklampsia juhtudest tekib pärast 37. rasedusnädalat. See annab võimaluse kõrgenenud preeklampsia riskiga naisi sagedamini jälgida ning haigus õigeaegselt avastada ja lapse kopsud peatseks sünniks ette valmistada.

 

Preeklampsia riski hindamine annab turvatunde.

 

Enamik preeklampsia riski hindamisel osalenud naisi kuulub madala riskiga rühma. Kõrgenenud riski korral annab preeklampsia kolmeetapiline sõeluuring Sulle võimaluse vajadusel preeklampsia teke ära hoida või nihutada see raseduse hilisemasse perioodi. Sulle väga vajaliku turvatunde annab preeklampsia riski maandamine ning Sinu ja Su lapse tervisliku seisundi hoolikas teaduspõhine jälgimine. Nii saab laps turvaliselt ilmavalgust näha siis, kui ta on selleks valmis, ja Sina tunda rõõmu tervest lapsest.

 

 • Preeklampsia riski saab hinnataühe päeva jooksul.
 • Preeklampsia riski saab hinnata ka naistel, kes ootavad kaksikuid.

 

Preeklampsia riskikalkulaator

 

Sulge

Loading ...