E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Loote Ultrahelikeskus sai kauaoodatud koorionibiopsia simulaatori

 

Koorionibiopsia on invasiivne sünnieelne diagnostiline uuring, mille käigus võetakse arenevast platsentast (koorionist) ultraheli kontrolli all koematerjali. Protseduuri eesmärgiks on avastada lapsel sünnieelselt võimalikke kromosoomi- ja geenihaigusi.

 

Dr Marek Šois. Koorionibiopsia emaka tagaseinal paikneva platsenta korral

 

Tegemist on invasiivse uuringuga, mille puhul esineb ka võimalus raseduse katkemiseks 1:500 protseduuri kohta. Mida suurem on koorionibiopsiat teostava arsti kogemustepagas, seda väiksem on risk loote elule ja tervisele.

Mitte alati pole tehnilistel põhjustel võimalik koorionibiopsiat teostada. Sellistel juhtudel pakutakse naisele 4 nädala möödudes 16. rasedusnädalal looteveeuuringut, kus kromosoomi- ja geeniuuringuks võetakse materjal mitte enam platsentast, vaid last ümbritsevast looteveest.  Kõige sagedasem põhjus, mille puhul arstil ei õnnestu koorionibiopsiat teostada, on emaka paiknemine platsenta tagaseinal.

 

Francis LeBouthillier Kanadast firmast Surgical Touch valmistas 7 kuuga käsitööna dr Marek Šoisi jaoks koorionibiopsia teostamise õppimiseks spetsiaalse simulaatori.

 

Koorionibiopsia simulaator koosneb naise alakeha imitatsioonist, mille sees on 13 rasedusnädala suurune emakas, kuhu saab paigutada amnioniõõnt meenutava vedelikuga täidetud lateksist reservuaari koos kunstmaterjalist platsentaga. Simulaator on kaetud nahka imiteeriva mitmekihilise silikoonkattega, mis jäljendab naise kõhu erinevaid anatoomilisi kihte. Kunstemakas paikneb väikeses vaagnas geelikeskkonnas, mida  võimaldab ultrahelianduriga läbi simulaatori kõhukatete seda uurida. Simulaatori eesmärgiks on õppida erinevate platsentaasetuste korral biopsianõelaga kõhunahka punkteerides ilma amnionikesta vigastamata täpselt platsentakudet tabama.

 

Pärast mitmenädaseid õpinguid simulaatoril teostas dr Marek Šois edukalt Hong Kongist pärit lootemeditsiini professori Tak Yeung Leungi tehnikat kasutades koorionibiopsia naisel, kelle emakas paiknes platsenta tagaseinal.

 

Loote Ultrahelikeskuses teostatud OSCAR testi tulemusena selgus, et 69 mm (13 nädalat) pikkusel lootel oli väga suur kuklavolt (6,77 mm). Suurenenud kuklavoldi põhjuseks võivad lisaks südame kaasasündinud arenguriketele olla ka mitmed rasked kromosoomihaigused või geenivead. Detailsel varajasel loote südame ultraheliuuringul paistis süda tervena ning ka koorionibiopsia kiirvastus, mis tuli juba järgmisel päeval, oli korras. Geneetikud teostasid ka platsentamaterjalist lõpliku kromosomaalse analüüsi, mis kahe nädala möödudes kinnitas, et lapsel pole sagedamini esinevaid kromosoomi- ega geenihaigusi. Naise suureks kergenduseks ei pidanud ta ootama veel 4 nädalat looteveeuuringu teostamist, vaid sai tänu koorionibiopsia õnnestumisele kiirelt lõpliku vastuse. 

 

Dr Marek Šois on väga rahul võimalusega harjutada unikaalsel koorionibiopsia simulaatoril – see annab talle suurema kindlustunde, et ta saab oma patsiente koorionibiopsia teostamisega aidata isegi siis, kui selle teostamine võib olla tehniliselt keeruline. 

 

Treening koorionibiopsia simulaatoriga

Treening koorionibiopsia simulaatoriga

Sulge

Loading ...