E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Loote väärarengute skriining

30.10.2012

Loote väärarengute skriining on üks olulisemaid raseduseaegseid ultraheliuuringuid. Antud uuringut teostatakse kõhukaudse anduri abil raseduse 18.-22. nädalal.  Antud raseduse suuruses on lootel välja arenenud kõik organid ja tal algab kasvu- ja küpsemise periood. Raseduse 20. nädalal on ligikaudu pool rasedust möödas ja pool ootab veel ees. Loode kaalub sellel ajal 300 – 350 g ja tema pikkuseks on 21–22 cm. Loode sarnaneb juba inimlapsega, kuid ta ei oska veel naeratada, sest tema näo miimilised lihased pole veel välja arenenud.

Loode avab juba oma suud ning neelab ja hingab lootevett,  tundes selle lõhna ja maitset.  Loote sisekõrv on juba välja arenenud, nii et ta juba kuuleb  emaüsast tulevaid helisid: ema südametukseid, kopsude hingamiskahinat, soole liikumist. Samas pole ta veel võimeline eristama emaüsast väljast poolt  tulevaid helisid, näiteks isa kõne. Lapse nahk on kaetud karvaudemete ja vililasvõidega, mis kaitsevad teda lootevee  matsereeriva toime eest. Lootel on olemas juba kulmud ja  formeerunud silmalauad, kuid silmi katab veel embrüonaalne kile, mistõttu ta silmi avade veel ei saa. Lootel puuduvad veel juuksed ja ripsmed, kuid sõrme- ja varvaste otstesse hakkavad juba moodustuma küüned. Loote südame suurus vastab juba ühese euromündi suurusele ja süda tuksub 120 – 160 korda minutis. See on kaks korda kiirem kui emal, ehk ema ja isa südamelöögid kokku.

 

Loote ultraheliuuringul hinnatakse platsenta suurust, struktuuri ja nabaväädi kinnitust platsentasse. Oluline on hinnata, et platsenta alumine serv ei kataks emakakaela ja ei takistaks tulevikus lapse sündi.

Hinnatakse lootevee hulka, et seda poleks liiga vähe või liiga palju. Mõõtes loote kolju suurust, kõhu ümbermõõtu ja reieluu pikkust on võimalik hinnata lapse suurust ja täpsustada lapse sünnitähtaega. Väga oluline on hinnata detailselt loote organstruktuure. Pööratakse tähelepanu, et ajukolju oleks terviklik ja et koljuluude õmblused ja lõgemed oleksid avatud, et loote ajukude saaks takistamatult kasvada. Hinnatakse ajustruktuure ja nende vastavust raseduse suurusele. 

Pööratakse tähelepanu lapse silmadele ja nende vahekaugusele. Hinnatakse, et lapsel oleks ülahuul terviklik, et tal tuleks tulevikus kena naeratus. Hinnatakse loote alalõuga, et ta saaks tulevikus imemisega hakkama. Pööratakse tähelepanu kromosoomi haigustele iseloomulikele ultrahelitunnuste  olemasolule või puudumisele. Pööratakse tähelepanu loote selgroo ja kõhu eesseina terviklikkusele ning kõhust lähtuvale nabaväädile.

 

 

Hinnatakse loote käte ja jalgade terviklikkust, asendit ja liikumist. Loode painutab ja sirutab oma käsi ja jalgu ning oskab

juba sulgeda ja avada oma kätt. Pööratakse tähelepanu neerude olemasolule ja struktuurile ja hinnatakse nende funktsiooni, kas kusepõis on täitunud ja kas kusepõit ümbritsevad nabaväädi arterid. Pööratakse tähelepanu, et loode neelaks ja magu oleks täitunud ning et viimane paikneks südamega samal poolel, vasakul. Erilist tähelepanu pööratakse loote südamestruktuuridele: süda oleks nelja kambriga, et suured veresooned lähtuksid õigetest kambritest ja et loote südametöö oleks regulaarne. 

 

 

Suurenenud enneaegsuse riski korral ( kaksikrasedus, emakaanomaaliad, eelnenud enneaegsed sünnitused, eelnenud

emakakakaela operatsioonid) on võimalik mõõta tupekaudse anduriga emakakaela pikkust ja selle alusel hinnata enneaegsuse riski. Antud ultraheliuuringu ajal on võimalik pere soovil hinnata ka lapse sugu.

Ultraheliuuringu lõppedes selgitatakse perele ultraheliuuringu tulemusi ja kõrvalkallete olemasolul selgitatakse täpselt kõrvalekalde olemust, põhjust ja prognoosi lootele.

 

 

Oluline on teada, et enamus loodetest kasvavad ja sünnivad tervetena ja tulevikus pakuvad siirast rõõmu oma vanematele.

 

 

Sulge

Loading ...