E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Täna on ülemaailmne preeklampsia päev

23.05.2022

Preeklampsiasse haigestub maailmas 2-8% beebiootel emadest ning see on peamine emade ja vastsündinute surma ja haigestumise põhjus.

 

Maailmas iga 7 min järel sureb üks naine preeklamsiaga kaasnevatusse tüsistustesse.

Ülemaailmselt sureb igal aastal 76 000 naist preeklampsiasse.

Ülemaailmselt igal aastal sureb 500 000 vastsündinut preeklampsiast tingitud enneaegse sünnituse tõttu – sünnitus on ainuke ravimeetod raske preeklampsia korral.

 

Preeklampsia sümptomid:

 

• Kõrgenenud vererõhk

• Tugev peavalu, mis ei allu valuvaigistile

• Näo ja jäsemete turse

• Kaalutõus rohkem kui 1kg nädalas

• Õhupuudustunne

• Iiveldus ja oksendamine pärast 20. rasedusnädalat

• Nägemishäirete teke (nägemise halvenemine, virvendus silme ees, nägemispiirkondade kadu)

• Valu paremal rindkere all, valu paremas õlas

 

Loote Ultrahelikeskus on võtnud südameasjaks ülesse leida naised, kes kuuluvad preeklampsia tekkeks kõrgenenud riskigruppi ning neid naisi toetada täpsustavate uuringute abil kogu raseduse jooksul kuni sünnituseni.


Varajase preeklampsia riski hindamine OSCAR testi ajal on oluline ülesse leida need naised, kellel võib raseduse ajal preeklampsia haigus tekkida.

Kõrge riskigrupiga naised saavad kasu madaladoosilisest aspiriinist, mis hoiab ära preeeklampsia tekket enne 32. rasedusnädalat 82% juhtudel.


20. rasedusnädalal on võimalik kõrge risigruppi kuuluvatel naistel ümber hinnata preeklampsia riski eesmärgiga veenduda profülaktilise aspiriinravi toimest. Kui aspiriinravist pole olnud kasu, kuuluvad need naised erilisele jägimisele. Kui aspiriinravist on olnud kasu, siis see teadmine on rahustav ja annab naistel rasedust nautida teades, et neil suure tõenäousesega varajast preeklampsiat enne 37 rasedusnädalat ei teki.


Kui naisel pole enne 20. rasedusnädalat preeklampsia riski hinnatud, siis ka neile sobib antud preeklampsia riski hindamine. Kõrgenenud preeklampsia riski puhul aitab nendel naistel profülaktilise aspiriinravi alustamine 10%-l ärahoida preeklampsia teket.

 

36.-l rasedusnädalal on soovitav kõigil beebiootel naistel teostada hilise preeklampsia riski hindamine, sest 75% preeklampsiast tekib pärast 37. rasedusnädalat. Kui riskikalkulatsioonil selgub, et risk on tõusnud, siis on oluline neid naisi eriliselt jälgida preeklampsia avaldumise osas, et preeklampsia käivitumisel õigeaegselt rasedus lõpetada.

 


 

Beebiootel naised saavad ka ise enda poolt midagi teha, et preeklampsiat ei tekiks:
 

- mõõdukas füüsiline koormus vähemalt 140 min nädalas.

- vähese kaltsiumirikka toidu tarvitamsiel lisa kaltsiumi tarvitamine 1,5-2 grammi päevas.

 

Vaata veel uudiseid

Sulge

Loading ...