E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Preeklampsia skriining on oluline mitmel põhjusel

19.09.2021

 

Preeklampsia kombineeritud skriiningu eesmärk 12 -20 -36 rasedusnädalal pole mitte ainult nende naiste üles leidmine, kellel raseduse jooksul võib tekkida kõrge vererõhk, häiruda neerude ja maksa funktsioon ja tekkida krambid.

 

Preeklampsia skriining aitab üles leida ka lapsed, kes võivad sünnieelselt hukkkuda, kellel võib tekkida üsasisene kasvupeetus, kes peavad sündima enne 34 rasedusnädalat või satuvad üldseisundi halvenemise tõttu vastsündinute intensiivravi osakonda.

 

Preeklampsia skriining aitab üles leida ka need naised, kellel võib raseduse ajal platsenta enneaegselt irduda koos sellega kaasneva ohuga ema ja lapse hukuks.

 

Kõiki eelnevaid ohtusi saab aga vältida, kui riskigrupis olevad naised alustavad õigeaegselt madaladoosilise aspirini profülaktikat ning nii ema kui ka last raseduse ajal ämmaemanda ja/või günekoloogi poolt hoolilalt jälgitakse.

 

Kõigile naistele soovitatakse varajase preeklampsia skriiningut 12. rasedusnädalal (varajase preeklampsia avastamismäär 75%) ja 20. rasedusnädalal (varajase preeklampsia avastamismäär 85%) ning hilise preeklampsia skriiningut 36. rasedusnädalal (hilise preeklampsia avastamismäär 75%).

 

Kui 20 rasedusnädalal saadakse kõrge preeklampsia risk, siis teostatakse 24 rasedusnädalal ema veeniverest sFLT-1/PLGF analüüs preeklampsia riski täpsustamiseks. Kõrge sFLT-1/PLGF väärtuse puhul on väga suur risk, et preeklampsia tekib järgneva 2 nädala jooksul. See annab günekoloogile väärtuslikku lisainformatsiooni raseduse jälgimise planeerimisel ning preeklampsia tekkel õigeaegselt ravi alustamisel.

 

sFLT-1/PLGF analüüsi kordamine preeklampsia ravi käigus annab võimaluse ette prognoosida preeklampsia kulu raskenemist ning sellest lähtuvalt enneaegse lapse kopsude sünniks ettevalmistamise teostamiseks.

 

Enamus naisi, kellel raseduse ajal on kuulunud kõrgesse riskigruppi ning alustanud õigeaegselt aspiriini profülaktikat sünnitavad elusa ja terve lapse. Kui kõrgesse riskigruppi kuuluv naine tarvitab aspiriini õiges annuses (150 mg) ning võtab selle sisse õigel ajal (õhtul enne magamaminekut), siis väheneb varajase preeklampsia esinemissagedus enne 32 rasedusnädalat 90%, enne 34 rasedusnädalat 82% ning enne 37 rasedusnädalat 62%.

 

Kui ka laps peaks sattuma vastsündinute intensiivravi osakonda väheneb aspiriini profülaktikal olnud ema lapsel intensiivravis viibimise aeg 68% ning tal esineb enneaegsusest tingitud tüsistusi (äge respiratoorne disstressi sündroom, nekrotiseeruv enterokoliit, aju periventrikulaarne entsefalopaatia) vähem.

 

36. rasedusnädala preeklampsia skriiningu eesmärk on leida üles need naised kellel võib tekkida hiline preeklampsia ning need naised kelle lapsel võib tekkida hiline kasvupeetus ning seetõttu suurenenud risk hukkuda enne 40 rasedusnädalat. Hilise preeklampsia või loote kasvupeetuse tekkel saab günekoloog planeerida sünnituse õigel ajal vähendades sellega ema ja lapse huku riski.

 

 

Vaata veel uudiseid

 

Sulge

Loading ...