E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Dr. Marek Šois viibis välistäiendusel Londonis Royal Collage of Obstetricians and gynecologists

26.12.2011

Royal Collage of Obstetricians and Gynecologists

2-3.detsembril viibis Dr. Marek Šois Londonis ISUOG ( International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology ) poolt korraldatud kahepäevasel õppepäeval " Advanced course in gynecological ultrasound: Oncology".  Põhieesmärk antud kursustel osalemiseks oli koguda teadmisi ja oskusi  munasarjavähi skriininguks.

 

Munasarjavähk on viies kõige sagedasem vähivorm naistel pärast rinnanäärmevähki, soolevähki, kopsuvähki ja emakavähki. Munasarjavähki avastatakse Eestis aastas keskmiselt 150 - 160 naisel. Munasarjavähk esineb enamasti naistel postmenopausis 50 - 75 eluaastal. 

 

Sõltuvalt kasvaja koelisest liigist võib munasarjavähk esineda ka alla 30. aastastel naistel. Enam on ohustatud munasarjavähi haigestumise suhtes naised, kelle lähisugulastel (ema,õde) on olnud munasarja, rinna - või jämesoolevähk.

 

Emakakaela ja rinnavähi varajase avastamise suhtes on saavutatud Eestis märkimisväärseid tulemusi, mis on toonud ka naiste elulemuse paranemise antud vähipaikmete suhtes. Munasarjavähki kahjuks avastatakse sageli alles kaugelearenenud kasvaja staadiumis, kus tervistav ravi pole enam võimalik.

 

Günekoloogilise ultrahelimaailmas ühed tunnustatumad spetsialistid: prof. Lil Valentin ( Rootsi ) ja Dirk Timmermann ( Belgia ) tutvustasid International Ovarian Tumor Analysis Group tulemusi ja õpetasid nii loengu kui ka seminarivormis munasarjakasvaja varajast ultrahelidiagnostikat.

 

Kursuste käigus saadud teadmised ja oskused aitavad täpsemini hinnata  varajasi munasarjakasvaja ultrahelitunnuseid ja eristada healoomulisi munasarjakasvajaid pahalomulistest munasarjavähkidest. Arvestades hea ultraheliaparaadi ja saadud teadmiste olemasolu plaanib Dr. Marek Šois hakata lähitulevikus pakkuma  oma abi munasarjavähi varajaseks avastamiseks.