E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Dr. Marek Šois viibis välistäiendusel Londonis Imperial Collage Hospitalis

21.11.2011

19 -20 novembril viibis Dr. Marek Šois Londonis The Fetal Medicine Foundation´i poolt korraldatud kahepäevasel õppepäeval " Advances in Fetal Medicine ".

Prof. Kypros Nicolaides (Inglismaa. Tänapäevase ultraheliskriiningu üks rajajatest)  tutvustas järgmise aasta alguses (2012 ) välja antavat uut täiendatud riskikalkulatsiooniprogrammi, mis kasutab kahte uut hormoonmarkerit (AFP - alfa fetoprotein; PlGF - platcenta grow factor ), võimaldades veel täpsemalt riskianalüüsi kromosomaalsete haiguste ( Downi tõbi, Edwardsi sündroom, Patau sündroom ) avastamiseks vähendades oluliselt valepositiivsete uuringute arvu. Tänu uutele uurimistulemustele diabeetikute ja IVF rasedate osas on nüüd uut programmi kasutades saanud võimalus vähendada IVF rasedate ja diabeetikute skriiningtesti valepositiivseid tulemusi ( tava skriiningtesti korral on IVF rasedatel ja diabeetikutel mitu korda suurem risk saada valepositiivset tulemust ). See on väga oluline, sest siiani on IVF patsiendid, kes on suurt vaeva näinud rasestumisel, olnud oluliselt suurema invasiivsete uuringute ohu all ( oht kaotada invasiivsel uuringul täiesti terve laps ). Tänu uutele hormoonmarkeritele on võimalus ka oluliselt suurendada varajase preeklampsia ( hilise rasedustoksikoosi) äratundmist vähendades samas valepositiivseid tulemusi.

Prof. Emmanuel Bujold ( Kanada ) tutvustas praegu üle kogu maailma laineid löövat teadustööd, näidates, et varajast ( rasket ) preeklampsiat on võimalik ära hoida kui rakendada preeklampsia riskigrupi naistele raseduse alguses profülaktilises väikeses doosis aspiriini. See on olulisemaid viimase aja meditsiini saavutusi. See annab võimaluse preeklampsia skriiningu arenemiseks ja üle kogu maailma laste ja emade surmasde vähenemiseks.

Prof. Rabih Chaoui ( Saksamaa. Momendil maailmas üks juhtivamaid ja tsiteeritumaid loote südame ultrahelispetsialiste ) tutvustas südame ja suurte veresoonte kaasasündinud arengurikete ultrahelidiagnostikat rõhutades kui oluline on südamest lähtuvate suurte veresoonte hindamine. Kui hinnata ultraheliuuringul ainult südant ilma suuri veresooni uurimata, me avastame vähem kui 40% kaasasündinud südame arenguriketest. Seetõttu tänapäeval on väga oluline 20. nädala ultraheliuuringul uurida ka südamest lähtuvaid veresooni.

Prof. George Rembouskos ( Itaalia ) tutvustas uut väga olulist Downi tõve pehmet markerit: parempoolset aberantset rangluualust arterit (ARSA). Seni oleme hinnanud II trimestril Downi tõve avastamisel loote kuklavoldi suurust, ninaluu olemasolu, reieluu pikkust, soolestiku heledust, neeruvaagnate paisu olemasolu ja südames valget täpikest. uuringutulemused on näidanud, et aordikaarest väljuva patoloogilise parempoolse rangluualuse arteri olemasolu suurndab Downi tõve esinemissageduse riski 10 - 15 korda. Momendil on ta tähtsuselt kolmas kromosomaalne marker peale loote kuklavolti ja ninaluud. Kahjuks antud arteri hindamine võib olla mõnikord raskendatud ja selleks on vaja kogenud spetsialisti ja head ultraheliaparaati.

Prof. Ahmet Bashat ( USA. Momendil maailmas üks jutivamaid ja tsiteeritumaid loote doppleri spetsialiste ) tutvustas erinevaid loote üsasisese kasvupeetuse vorme ja võimalust neid eristada ultraheli dopplerimeetodit kasutades.

Sulge

Loading ...