E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

quantusFLM test - mitteinvasiivne loote kopsude küpsuse hindamise test

17.01.2016

 

QuantusFLM test on mitteinvasiivne, usaldusväärne ja kiire test loote kopsude küpsuse hindamiseks.

 

Mitte alati ei kulge rasedus ootuspäraselt ning loomulikult normaalse rasedusaja lõpuni, erinevatel põhjustel võib see lõppeda enneaegse sünnitusega. Kõige sagedasemaks vastsündinute haigestumise ja suremise põhjuseks on respiratoorne distress-sündroom (RDS). Mida enneaegsem on vastsündinu, seda sagedamini RDS esineb ja kiiremini kujuneb välja äge hingamispuudulikkus ja lapse jõud raugeb.

 

RDS põhjustab hapnikuga varustamise häireid kõikides organsüsteemides, eelkõige kannatavad lapse aju, neerud, seedetrakt. RDS sündroom on põhjustatud enneaegse lapse ebaküpsest kopsust ja surfaktandi puudulikkusest.  Loote kopsude küpsust saab hinnata kopsu alveoolides oleva surfaktandi olemasolu järgi. Surfaktant on pindaktiivne aine, mis aitab kopsu alveoolidel püsida avatuna ja võimaldab gaasivahetust kopsu alveooli ja vastsündinu vereringe vahel.  Surfaktandi olemasolu hinnatakse tavapäraselt invasiivse lootevee uuringu abil looteveest.

 

 

Kuidas quantusFLM test töötab

 

QuantusFLM test on 100% mitte invasiivne loote kopsude küpsuse hindamise test, mis põhineb loote kopsude ultrahelipildi pinnajoonise digitaalsel kvantitatiivsel analüüsil spetsiaalse arvuti tarkvara abil. QuantusFLM testi abil on võimalik usaldusväärset ja kiirelt pakkuda teavet loote küpsuse kohta teostamata invasiivset lootevee uuringut. 

 

 

Ultrahelipildil kopsu analüüsimisele kuuluva pinna piiritlemine

 

QuantusFLM testi võrdlus teiste loote kopsude küpsuse hindamise testidega*

 

L/S: Letsitiin/ Sfingomüeliin; PG: Fosfatidüülglütserool; PPV: positiivne ennustav väärtus; NPV: negatiivne ennustav väärtus

 

* E.Bonet-Carne, M.Palacio, T. Cobo, A. Perez-Moreno, M. Lopez, J.P. Piraquive, J.C.Ramirez, F.Botet, F.Marques and E.Gratacos. „ Quantitative ultrasound texture analysis of fetal lungs to predict neonatal respiratory morbidity“. Ultrasound Obstet Gynecol 2015; 45: 427-433

 

Millal võib olla kasu quantusFLM testist ?

 

Informatsioon loote kopsude küpsuse kohta on vajalik teada saada olukorras, kui on vajalik teha otsus raseduse enneaegse lõpetamise kohta eeskätt peale 34. rasedusnädalat kas ema või lootest tingitud põhjuste tõttu. Ebaküpse kopsu korral  süstitakse emale glükokortikoide, millega on võimalik häda abinõuna kiirendada üsasiseselt kopsude „küpsemist“. Samal ajal püütakse rasedust säilitada ja sünnitust edasi lükata. Iga võidetud päev annab aega kopsu arenemiseks ning vähendab raske hingamispuudulikkuse riski.

 

Vaatamata sellele, et RDS sündroom on sagedamini enneaegsetel lastel enne 34. rasedusnädalat, esineb ägedat vastsündinu hingamispuudulikkust ja sellest tingitud vastsündinute haigestumust ja suremust ka hilises enneaegses perioodis (34+0 kuni 36+6 nädalat) ja varajases ajalises perioodis (37+0 kuni 38+6 nädalat). Seetõttu ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) soovitab günekoloogidel hinnata loote kopsude küpsust mis tahes olukorras, kui rasedus on vaja lõpetada enne 39. rasedusnädalat.

 

On selge, et kui raseduse jätkamine ohustab kas lapse või ema elu, lõpetatakse rasedus sõltumata loote küpsuse olemasolust.

 

QuantusFLM on kasulik olukorras, kui enneaegne sünnituse lõpetamine on vajalik, aga sünnituse ajastamine sõltub loote kopsude küpsuse olemasolust. Selline „hall tsoon“ on raseduse 34+0 ja 38+6 rasedusnädala vahel.

 

Tüüpilised olukorrad, mille puhul quantusFLM testist on kasu

  • Ähvardav enneaegne sünnitus
  • Lootevete enneaegne puhkemine
  • Raskekujuline hepatogestoos
  • Kompenseerimata diabeet
  • Kerge preeklampsia anamneesis halb raseduse tulem
  • Raskelt kontrollitav rasedusaegne hüpertensioon
  • Hiline loote üsasisene kasvupeetus anamneesis halb raseduse tulem
  • Eesasetseva platsenta korral, kui esineb vähene veritsus tupest
  • Igasugune olukord, kui plaaniline keisrilõikus on vaja teostada enne 39. rasedusnädalat

 

Näiteks 34+5 rasedusnädalal on lootel baasrisk RDS-ks 17,7%. Kui quantusFLM test näitab „madalat riski“, siis väheneb ägeda hingamispuudulikkuse võimalus 6,8%-le, samas kui „kõrge riski“ korral tõuseb risk 30%-le. Seega teades loote kopsude küpsust, võimaldab see günekoloogil teha olulise otsuse sünnituse ajastamise suhtes.

 

 

 

 

 

 

Sulge

Loading ...