E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Loote südame detailne hindamine – ehhokardiograafia

23.03.2014

Kaasasündinud südame ja suurte veresoonte  arengurikked on kõige sagedasem kaasasündinud arengupatoloogia, mille esinemissagedus on erinevatel andmetel 7 – 12 juhtumit 1000 sünnituse kohta. Kaasasündinud arenguriketest on 20% loodete surma põhjustajad ja 30% vastsündinu surma põhjustajad just kaasasündinud südame ja suurte veresoonte  arengurikked.

 

Vaatamata sellele, et enamus suuri südamerikkeid on avastatavad sünnieelselt loote südameuuringutele pühendunud loote ehhokardiografisti poolt, jääb kahjuks tava rutiinse ultraheliuuringu käigus avastamata üle poole südameriketest.

 

Probleem on südamehaigete  loodete sünnieelne avastamine. Südamehaiguste traditsionaalse skriiningmeetodi puhul, kui me võtame arvesse, kas rasedal või tema lähisugulastel on esinenud  südamehaigusi, kas ta põeb suhkruhaigust või kas tal pole raseduse aegu olnud kokkupuudet südamehaiguste teket soodustavate keemiliste ühenditega, me avastame kahjuks ainult 10% südamehaigetest loodetest.  Seega 90% südameriketega lastest sünnib naistel, kes ei kuulu riskigruppi.

 

Seetõttu loote I trimestri skriiningu ajal (11. – 13.rasedusnädalal), loote arengurikete skriiningu ajal ( 18. – 20. rasedusnädalal)  ja loote III trimestri ultraheliuuringu ajal ( 28. – 35. rasedusnädalal) me teostame rutiinselt loote südame ja sellega ühenduses olevate suurte veresoonte hindamise.

 

Lisaks loote südame detailne hindamine on näidustatud järgmistel juhtudel:

 

Lootepoolsed näidustused:

 1. Rutiinsel ultraheliuuringul kahtlustatud loote südamerike
 2. Loote arengurikete skriiningul leitud teiste organstruktuuride patoloogia
 3. Suurenenud kuklavolt 11.- 13. rasedusnädalal 
 4. Patoloogiline verevool venoosses juhas 11.-13.rasedusnädalal
 5. Trikuspitaalklapil verevoolu tagasivool 11.-13. rasedusnädalal
 6. Loote südame rütmihäired

 

 Emapoolsed näidustused:

 1. Perekondlikus anamneesis südamerike
 2. Diabeet
 3. Rasedusaegne infektsioon (Parvovirus B19, Rubellavirus, Coxackievirus)
 4. Krambivastaste ravimite tarvitamine
 5. Autoimmuunsed haigused

 

Loote südame detailne hindamine teostatakse 18.- 21. rasedusnädalal, kuid vajadusel on võimalik teostada varajane ehhokardiograafia juba ka 13. rasedusnädalal. Loote kaasasündinud südamerikke olemasolul selgitatakse perele üksikasjalikult arengurikke olemus ja prognoos lapsele ning antakse soovitused loote rasedusaegse jälgimise osas.

 

Video. Loote ehhokardiograafia. Dr. Marek Šois

 

Sulge

Loading ...